Portal Pszczelarski

Podkarpacki Bank Pszczeli wesprze kolejnego pszczelarza

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Rafał Szela Maciej Szefa

Podkarpacki Bank Pszczeli podjął decyzję o wsparciu Stanisława Rokickiego. Rokicki jest pszczelarzem, którego pasieka została zniszczona. Co więcej, mężczyzna odpowiadający za zniszczenia nie żyje – zmarł w szpitalu.

Nie jest to nowa sprawa – cała sytuacja miała miejsce w sierpniu 2022 roku. Sprawca włamał się na ogrodzoną posesją i zaczął wyjmować ramki z uli. Wtedy nie spodobało się to pszczołom i owady go zaatakowały. Kiedy Rokicki znalazł mężczyznę, od razu wezwał pogotowie. Na nic to się jednak zdało (zmarł w szpitalu). Warte podkreślenia jest również to, że sytuacja była bardzo poważna, wszak nie mogło obejść się bez interwencji Straży Pożarnej. U pszczół zadziałał instynkt – pszczoły instynktownie broniły tego, co z pasieki zostało.

Rokicki jest jedną z osób, dla których pszczoły są po prostu wszystkim. Możemy mówić o emerycie pełnym pasji do tych owadów. Podkarpacki Bank Pszczeli zdecydował się na przekazanie czterech rodzin pszczelich. Poszkodowany pszczelarz podkreśla też, że mowa o inicjatywie, która jest niezwykle potrzebna. Wszyscy muszą mieć świadomość tego, że utrata pasieki jest prawdziwym dramatem. 

Powstanie Podkarpackiego Banku Pszczelego miało miejsce w 2019 roku. Organizacja powstała dzięki braciom Szela – Rafałowi i Maciejowi. Na ten moment to jedyna taka inicjatywa w kraju. Można chyba jednak mieć nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. 

Netografia

wroclaw.tvp.pl, Podkarpacki Bank Pszczeli pomoże odbudować zniszczoną pasiekę we Wrocławiu, https://wroclaw.tvp.pl/69905532/podkarpacki-bank-pszczeli-pomoze-odbudowac-zniszczona-pasieke-we-wroclawiu, Data publikacji: 2023.05.17, Data odczytu: 2023.05.19



Liczba wyświetleń artykułu: 562

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie