Portal Pszczelarski

Podkarpacki Bank Pszczeli wesprze kolejnego pszczelarza

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Rafał Szela Maciej Szefa

Podkarpacki Bank Pszczeli podjął decyzję o wsparciu Stanisława Rokickiego. Rokicki jest pszczelarzem, którego pasieka została zniszczona. Co więcej, mężczyzna odpowiadający za zniszczenia nie żyje – zmarł w szpitalu.

Nie jest to nowa sprawa – cała sytuacja miała miejsce w sierpniu 2022 roku. Sprawca włamał się na ogrodzoną posesją i zaczął wyjmować ramki z uli. Wtedy nie spodobało się to pszczołom i owady go zaatakowały. Kiedy Rokicki znalazł mężczyznę, od razu wezwał pogotowie. Na nic to się jednak zdało (zmarł w szpitalu). Warte podkreślenia jest również to, że sytuacja była bardzo poważna, wszak nie mogło obejść się bez interwencji Straży Pożarnej. U pszczół zadziałał instynkt – pszczoły instynktownie broniły tego, co z pasieki zostało.

Rokicki jest jedną z osób, dla których pszczoły są po prostu wszystkim. Możemy mówić o emerycie pełnym pasji do tych owadów. Podkarpacki Bank Pszczeli zdecydował się na przekazanie czterech rodzin pszczelich. Poszkodowany pszczelarz podkreśla też, że mowa o inicjatywie, która jest niezwykle potrzebna. Wszyscy muszą mieć świadomość tego, że utrata pasieki jest prawdziwym dramatem. 

Powstanie Podkarpackiego Banku Pszczelego miało miejsce w 2019 roku. Organizacja powstała dzięki braciom Szela – Rafałowi i Maciejowi. Na ten moment to jedyna taka inicjatywa w kraju. Można chyba jednak mieć nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. 

Netografia

wroclaw.tvp.pl, Podkarpacki Bank Pszczeli pomoże odbudować zniszczoną pasiekę we Wrocławiu, https://wroclaw.tvp.pl/69905532/podkarpacki-bank-pszczeli-pomoze-odbudowac-zniszczona-pasieke-we-wroclawiu, Data publikacji: 2023.05.17, Data odczytu: 2023.05.19Liczba wyświetleń artykułu: 355

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017

Miód z Mielca jest znakomity. Potwierdzają to badania

Konferencja Pszczelarska w OODR w Łosiowie 2016

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll