Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Podkarpacki Bank Pszczeli wesprze kolejnego pszczelarza

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Rafał Szela Maciej Szefa

Podkarpacki Bank Pszczeli podjął decyzję o wsparciu Stanisława Rokickiego. Rokicki jest pszczelarzem, którego pasieka została zniszczona. Co więcej, mężczyzna odpowiadający za zniszczenia nie żyje – zmarł w szpitalu.

Nie jest to nowa sprawa – cała sytuacja miała miejsce w sierpniu 2022 roku. Sprawca włamał się na ogrodzoną posesją i zaczął wyjmować ramki z uli. Wtedy nie spodobało się to pszczołom i owady go zaatakowały. Kiedy Rokicki znalazł mężczyznę, od razu wezwał pogotowie. Na nic to się jednak zdało (zmarł w szpitalu). Warte podkreślenia jest również to, że sytuacja była bardzo poważna, wszak nie mogło obejść się bez interwencji Straży Pożarnej. U pszczół zadziałał instynkt – pszczoły instynktownie broniły tego, co z pasieki zostało.

Rokicki jest jedną z osób, dla których pszczoły są po prostu wszystkim. Możemy mówić o emerycie pełnym pasji do tych owadów. Podkarpacki Bank Pszczeli zdecydował się na przekazanie czterech rodzin pszczelich. Poszkodowany pszczelarz podkreśla też, że mowa o inicjatywie, która jest niezwykle potrzebna. Wszyscy muszą mieć świadomość tego, że utrata pasieki jest prawdziwym dramatem. 

Powstanie Podkarpackiego Banku Pszczelego miało miejsce w 2019 roku. Organizacja powstała dzięki braciom Szela – Rafałowi i Maciejowi. Na ten moment to jedyna taka inicjatywa w kraju. Można chyba jednak mieć nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. 

Netografia

wroclaw.tvp.pl, Podkarpacki Bank Pszczeli pomoże odbudować zniszczoną pasiekę we Wrocławiu, https://wroclaw.tvp.pl/69905532/podkarpacki-bank-pszczeli-pomoze-odbudowac-zniszczona-pasieke-we-wroclawiu, Data publikacji: 2023.05.17, Data odczytu: 2023.05.19Liczba wyświetleń artykułu: 218

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową