Portal Pszczelarski

Miód tańszy, ale za to podrobiony - raport Mojej Gazetki 2023

Informacja prasowa z dnia 19.05.2023 od MojaGazeta.com

cena miodu

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Podczas gdy pszczelarze zastanawiają się, co mogą zrobić dla ochrony tych owadów i zwiększenia efektywności swoich hodowli, my przyjrzeliśmy się cenom miodu.

Przeanalizowaliśmy gazetki wybranych sieci handlowych z maja bieżącego i ubiegłego roku pod kątem obecności promocji na miód wielokwiatowy. Wynik naszej jest zaskakujący!

Miód tanieje w szybkim tempie

Miód zawsze był produktem niemal luksusowym i nigdy nie należał do najtańszych, stąd nie stosuje się go w gospodarstwach domowych tak często, jak np. cukier. W dobie rosnących cen zdecydowanej większości produktów spożywczych większość osób raczej nie spodziewa się, że potanieje akurat taki produkt, jak miód. A jednak. Nasza analiza wykazała, że ceny miodu wielokwiatowego oferowanego przez sieci handlowe znacząco spadła – aż o 20% w porównaniu do cen z zeszłego roku. 

Na podstawie ofert z maja 2022 obliczyliśmy średnią cenę na poziomie 24,69 zł za kilogram. W ofertach z maja 2023 roku średnia cena plasuje się na poziomie 20,80 zł za kilogram. Wbrew pozorom jednak nie jest to dobra wiadomość dla konsumentów miodu.

ceny miodu porównanie 2023 do 2023

Podróbki miodu z Chin stoją za niskimi cenami

Portal pasieka24.pl podaje, że orientacyjna cena kilograma miodu wielokwiatowego w skupie wynosi ok. 20 zł brutto. Jak to możliwe, że taka sama ilość miodu w supermarkecie kosztuje 22, 18, a nawet 14 zł? Za niskimi cenami, atrakcyjnymi tylko z pozoru, stoi import z Chin. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przetestowało próbki miodu importowanego do Unii Europejskiej. Badania te wykazały, że 46% z nich to podróbki miodu. 

Jak podrabia się miód? W badanych próbkach wykryto zawartość syropów cukrowych, które pełnią rolę "wypełniacza". Słoiki przeznaczone na sprzedaż wypełnia się tylko częściowo miodem, a częściowo syropem, dzięki czemu koszt produkcji znacząco maleje.

Maleje też jednak jakość miodu. Miód rozcieńczany w ten sposób nie zawiera tak dużych ilości enzymów i mikroelementów, jak prawdziwy, naturalny produkt. Nie jest też tak bogaty w smaku.

Niestety, miodom z pasiek trudno jest konkurować z tanimi, podrabianymi miodami z supermarketów. Problem tkwi w tym, że bez badań laboratoryjnych nie rozpoznamy podróbki – na etykiecie nie ma bowiem żadnych informacji o zastosowanych dodatkach.

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, Dino, E.Leclerc, Kaufland, Selgros. Gazetki obowiązywały w maju 2022 oraz 2023 roku. Przedmiotem porównania było 9 ofert z 2022 i 7 ofert z 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 1537

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Amarantus z miodem i migdałami

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Placki bananowo-owsiane z miodem

Miodowa owsianka