Portal Pszczelarski

Miód tańszy, ale za to podrobiony - raport Mojej Gazetki 2023

Informacja prasowa z dnia 19.05.2023 od MojaGazeta.com

cena miodu

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Podczas gdy pszczelarze zastanawiają się, co mogą zrobić dla ochrony tych owadów i zwiększenia efektywności swoich hodowli, my przyjrzeliśmy się cenom miodu.

Przeanalizowaliśmy gazetki wybranych sieci handlowych z maja bieżącego i ubiegłego roku pod kątem obecności promocji na miód wielokwiatowy. Wynik naszej jest zaskakujący!

Miód tanieje w szybkim tempie

Miód zawsze był produktem niemal luksusowym i nigdy nie należał do najtańszych, stąd nie stosuje się go w gospodarstwach domowych tak często, jak np. cukier. W dobie rosnących cen zdecydowanej większości produktów spożywczych większość osób raczej nie spodziewa się, że potanieje akurat taki produkt, jak miód. A jednak. Nasza analiza wykazała, że ceny miodu wielokwiatowego oferowanego przez sieci handlowe znacząco spadła – aż o 20% w porównaniu do cen z zeszłego roku. 

Na podstawie ofert z maja 2022 obliczyliśmy średnią cenę na poziomie 24,69 zł za kilogram. W ofertach z maja 2023 roku średnia cena plasuje się na poziomie 20,80 zł za kilogram. Wbrew pozorom jednak nie jest to dobra wiadomość dla konsumentów miodu.

ceny miodu porównanie 2023 do 2023

Podróbki miodu z Chin stoją za niskimi cenami

Portal pasieka24.pl podaje, że orientacyjna cena kilograma miodu wielokwiatowego w skupie wynosi ok. 20 zł brutto. Jak to możliwe, że taka sama ilość miodu w supermarkecie kosztuje 22, 18, a nawet 14 zł? Za niskimi cenami, atrakcyjnymi tylko z pozoru, stoi import z Chin. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przetestowało próbki miodu importowanego do Unii Europejskiej. Badania te wykazały, że 46% z nich to podróbki miodu. 

Jak podrabia się miód? W badanych próbkach wykryto zawartość syropów cukrowych, które pełnią rolę "wypełniacza". Słoiki przeznaczone na sprzedaż wypełnia się tylko częściowo miodem, a częściowo syropem, dzięki czemu koszt produkcji znacząco maleje.

Maleje też jednak jakość miodu. Miód rozcieńczany w ten sposób nie zawiera tak dużych ilości enzymów i mikroelementów, jak prawdziwy, naturalny produkt. Nie jest też tak bogaty w smaku.

Niestety, miodom z pasiek trudno jest konkurować z tanimi, podrabianymi miodami z supermarketów. Problem tkwi w tym, że bez badań laboratoryjnych nie rozpoznamy podróbki – na etykiecie nie ma bowiem żadnych informacji o zastosowanych dodatkach.

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, Dino, E.Leclerc, Kaufland, Selgros. Gazetki obowiązywały w maju 2022 oraz 2023 roku. Przedmiotem porównania było 9 ofert z 2022 i 7 ofert z 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 5858

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.