Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Akademia Pszczoły Bohatera - program edukacyjny realizowany na Podkarpaciu 2023

pszczelarstwo podkarpacie akcja pszczelarska Akademia Pszczoły Bohatera Fundacja Pszczoła Bohater Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Podkarpacka Pasieka Ekologiczna w Dębinie Marek Barzyk

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Szkołę Podstawową im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni. Wizyta ta nie była oczywiście przypadkowa. Minister Edukacji i Nauki śledził lekcję pokazową w ramach programu edukacyjnego "Akademia Pszczoły Bohatera".

Akademia Pszczoły Bohatera to inicjatywa, której celem jest przybliżenie roli pszczoły w ekosystemie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że program ten jest niezwykle istotny. Gdyby pszczół zabrakło, byłaby to tragedia. Program realizowany jest na Podkarpaciu (w 20 szkołach), ale Minister Czarnek wyraził nadzieję, że już w przyszłym roku działania będą prowadzone na terenie całej Polski. 

Warto wiedzieć, że celem programu jest nie tylko to, aby pokazać, jak ważnym elementem w ekosystemie jest pszczoła. Liczy się także kształtowanie postaw prośrodowiskowych młodych mieszkańców terenów wiejskich - program adresowany jest do uczniów klas I-III. Istotny jest też fakt, że projekt ten to teoria i praktyka. Uczniowie mają otrzymać pakiet, w którym znajdą się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy, sok i słoik miodu. Do tego dochodzą jeszcze instrukcje dalszego postępowania i wysiewania nasion. 

Za cały program odpowiadają: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Fundacja "Pszczoła Bohater", Niezależny Związek Rolników Indywidualnych "Solidarność" i Podkarpacka Pasieka Ekologiczna w "Dębinie" Marek Barzyk (jako przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie). Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Edukacji i Nauki. 

Netografia

gov.pl, Inauguracja programu edukacyjnego „Akademia Pszczoły Bohatera”, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/inauguracja-programu-edukacyjnego-akademia-pszczoly-bohatera, Data publikacji: 2023.05.12, Data odczytu: 2023.05.16Liczba wyświetleń artykułu: 340

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

X Miodowe Lato w Skansenie w Swarzędzu

W Polsce jest coraz mniej pszczół. Owady te można ratować poprzez tworzenie kwiatowych ogrodów i stosowanie naturalnych nawozów

Międzynarodowa Konferencja Bartnicza - Dekada Polskiego Bartnictwa 2017