Portal Pszczelarski

Wsparcie publiczne do przezimowanych rodzin pszczelich. Koniec naboru 31 maja 2023

pszczelarstwo w Polsce dofinansowanie pasieki

Wszyscy pszczelarze chyba zgodzą się z tym, że wsparcie finansowe do przezimowanych rodzin pszczelich jest niezwykle istotne. Tego rodzaju pomoc jest udzielana, aczkolwiek wnioski można składać wyłącznie do 31 maja 2023 r. 

Stawka dofinansowania wynosi 50 zł do ula. Taka kwota jest pewnie różnie odbierana, ale pewne jest, że te środki zawsze się przydadzą. Nie możemy też zapomnieć o tym, że ubieganie się o wsparcie finansowe to zawsze dość długa droga. Spróbujmy jednak sobie wszystko uporządkować – o czym powinny pamiętać osoby, które ubiegają się o wspomniane pieniądze?

Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, że pomoc udzielana jest z budżetu krajowego w ramach wsparcia publicznego. O dofinansowanie mogą ubiegać się hodowcy, którzy mają nadzorowaną działalność i są wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji produktów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Brak rejestracji nie przekreśla jednak ubiegania się o dofinansowanie. Niemniej jednak nadanie numeru ewidencyjnego to coś, co nie może zostać pominięte. Krótko mówiąc, trzeba pamiętać o tym, że nadanie numeru ewidencyjnego powinno nastąpić najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie.

Każdy wniosek musi spełniać określone względy formalne. Oto co należy przez to rozumieć:

  • zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii (lekarz właściwy ze względu na lokalizację pasieki) o wpisaniu pszczelarza do rejestru. Zaświadczenie musi też uwzględniać ochronę zdrowia zwierząt, zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt i liczbę dni pszczelich. Wydanie tego zaświadczenia powinno nastąpić nie wcześniej niż w roku, w którym dana osoba ubiega się o pomoc,
  • zaświadczenia dotyczące przekazane pomocy de minimis (w przypadku braku oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis),
  • wypełniony i podpisany wniosek dotyczący wpisu do EP (jeżeli zabraknie numeru EP).

W puli mamy 60 mln zł. W 2022 roku 27,7 tys. pszczelarzy otrzymało ponad 23 mln zł. W 2021 roku wsparcie trafiło do ponad 23 tys. hodowców. Wtedy łączna kwota wyniosła niemal 20 mln zł. Jeżeli zapotrzebowanie na pomoc przekroczy 60 mln zł, dojdzie wtedy do zastosowania współczynnika korygującego. 

Wniosek o dopłatę może zostać złożony w biurze powiatowym Agencji (osobiście i przez pełnomocnika), drogą pocztową bądź przez platformę ePUAP.

Netografia

gloswielkopolski.pl, Wsparcie publiczne do przezimowanych rodzin pszczelich w rolnictwie. Ile wyniesie? Nabór kończy się 31 maja, https://gloswielkopolski.pl/wsparcie-publiczne-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich-w-rolnictwie-ile-wyniesie-nabor-konczy-sie-31-maja/ar/c8-17529549, Data publikacji: 2023.05.11, Data odczytu: 2023.05.16Liczba wyświetleń artykułu: 83

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem