Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wsparcie publiczne do przezimowanych rodzin pszczelich. Koniec naboru 31 maja 2023

pszczelarstwo w Polsce dofinansowanie pasieki

Wszyscy pszczelarze chyba zgodzą się z tym, że wsparcie finansowe do przezimowanych rodzin pszczelich jest niezwykle istotne. Tego rodzaju pomoc jest udzielana, aczkolwiek wnioski można składać wyłącznie do 31 maja 2023 r. 

Stawka dofinansowania wynosi 50 zł do ula. Taka kwota jest pewnie różnie odbierana, ale pewne jest, że te środki zawsze się przydadzą. Nie możemy też zapomnieć o tym, że ubieganie się o wsparcie finansowe to zawsze dość długa droga. Spróbujmy jednak sobie wszystko uporządkować – o czym powinny pamiętać osoby, które ubiegają się o wspomniane pieniądze?

Najlepiej zacząć od początku, czyli tego, że pomoc udzielana jest z budżetu krajowego w ramach wsparcia publicznego. O dofinansowanie mogą ubiegać się hodowcy, którzy mają nadzorowaną działalność i są wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji produktów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Brak rejestracji nie przekreśla jednak ubiegania się o dofinansowanie. Niemniej jednak nadanie numeru ewidencyjnego to coś, co nie może zostać pominięte. Krótko mówiąc, trzeba pamiętać o tym, że nadanie numeru ewidencyjnego powinno nastąpić najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie.

Każdy wniosek musi spełniać określone względy formalne. Oto co należy przez to rozumieć:

  • zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii (lekarz właściwy ze względu na lokalizację pasieki) o wpisaniu pszczelarza do rejestru. Zaświadczenie musi też uwzględniać ochronę zdrowia zwierząt, zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt i liczbę dni pszczelich. Wydanie tego zaświadczenia powinno nastąpić nie wcześniej niż w roku, w którym dana osoba ubiega się o pomoc,
  • zaświadczenia dotyczące przekazane pomocy de minimis (w przypadku braku oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis),
  • wypełniony i podpisany wniosek dotyczący wpisu do EP (jeżeli zabraknie numeru EP).

W puli mamy 60 mln zł. W 2022 roku 27,7 tys. pszczelarzy otrzymało ponad 23 mln zł. W 2021 roku wsparcie trafiło do ponad 23 tys. hodowców. Wtedy łączna kwota wyniosła niemal 20 mln zł. Jeżeli zapotrzebowanie na pomoc przekroczy 60 mln zł, dojdzie wtedy do zastosowania współczynnika korygującego. 

Wniosek o dopłatę może zostać złożony w biurze powiatowym Agencji (osobiście i przez pełnomocnika), drogą pocztową bądź przez platformę ePUAP.

Netografia

gloswielkopolski.pl, Wsparcie publiczne do przezimowanych rodzin pszczelich w rolnictwie. Ile wyniesie? Nabór kończy się 31 maja, https://gloswielkopolski.pl/wsparcie-publiczne-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich-w-rolnictwie-ile-wyniesie-nabor-konczy-sie-31-maja/ar/c8-17529549, Data publikacji: 2023.05.11, Data odczytu: 2023.05.16Liczba wyświetleń artykułu: 215

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.