Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wytrucie pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa 2023

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół

Wiele mówi się o tym, że troska o pszczoły jest niezwykle istotna. Pojawia się jednak pytanie, czy wszelkie apele mają przełożenie na to, co widzimy w rzeczywistości? W rejonie Kowalewa i Pleszewa znaleziono setki tysięcy martwych pszczół.

Ten makabryczny widok można określić odkryciem dwóch pszczelarzy - Jana Kuźniackiego i Aleksandra Graczyka. Nieprzypadkowo to właśnie Ci panowie odkryli tę tragedię. Wszystko bowiem rozegrało się przy ich ulach...

Powiedzieć, że sytuacja jest bulwersująca, to jak nic nie powiedzieć. Oczywiście sprawa została zgłoszona na policję i tym samym toczy się śledztwo. O wszystkim poinformowana została również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym przypadku zarzuty z kodeksu karnego to nie wszystko, o czym możemy rozmawiać. Jeszcze za wcześnie, żebyśmy rozmawiali o szczegółach, ale wiele wskazuje, że na jednym z okolicznych pól wykonywano nielegalne opryski. Jeżeli tak rzeczywiście było, osoba odpowiedzialna za tę sytuację może stracić dopłaty rolnicze.

Wykonywanie oprysków jest dozwolone, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że działać można dopiero wtedy, kiedy pszczoła jest w ulu. Wcześniejsze działanie można określić jako wyraz głupoty lub braku wiedzy. Nie zmienia to jednak faktu, że poniesione straty są gigantyczne. Odbudowa rodzin szybko nie nastąpi, bowiem straty dotyczą pszczół lotnych. Słyszymy też o szacunkach, zgodnie z którymi pierwsze straty mogą zostać odrobione dopiero w lipcu 2023 r.

Netografia

zpleszewa.pl, Setki tysięcy padniętych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Trwa śledztwo. Co grozi sprawcy?, https://zpleszewa.pl/wiadomosci/setki-tysiecy-padnietych-pszczol-w-rejonie-kowalewa-i-pleszewa-trwa-sledztwo-co-grozi-sprawcy/R28B5ljV0xgwnGhzUN1G, Data publikacji: 2023.05.15, Data odczytu: 2023.05.15.Liczba wyświetleń artykułu: 175

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających