Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wytrucie pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa 2023

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół

Wiele mówi się o tym, że troska o pszczoły jest niezwykle istotna. Pojawia się jednak pytanie, czy wszelkie apele mają przełożenie na to, co widzimy w rzeczywistości? W rejonie Kowalewa i Pleszewa znaleziono setki tysięcy martwych pszczół.

Ten makabryczny widok można określić odkryciem dwóch pszczelarzy - Jana Kuźniackiego i Aleksandra Graczyka. Nieprzypadkowo to właśnie Ci panowie odkryli tę tragedię. Wszystko bowiem rozegrało się przy ich ulach...

Powiedzieć, że sytuacja jest bulwersująca, to jak nic nie powiedzieć. Oczywiście sprawa została zgłoszona na policję i tym samym toczy się śledztwo. O wszystkim poinformowana została również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym przypadku zarzuty z kodeksu karnego to nie wszystko, o czym możemy rozmawiać. Jeszcze za wcześnie, żebyśmy rozmawiali o szczegółach, ale wiele wskazuje, że na jednym z okolicznych pól wykonywano nielegalne opryski. Jeżeli tak rzeczywiście było, osoba odpowiedzialna za tę sytuację może stracić dopłaty rolnicze.

Wykonywanie oprysków jest dozwolone, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że działać można dopiero wtedy, kiedy pszczoła jest w ulu. Wcześniejsze działanie można określić jako wyraz głupoty lub braku wiedzy. Nie zmienia to jednak faktu, że poniesione straty są gigantyczne. Odbudowa rodzin szybko nie nastąpi, bowiem straty dotyczą pszczół lotnych. Słyszymy też o szacunkach, zgodnie z którymi pierwsze straty mogą zostać odrobione dopiero w lipcu 2023 r.

Netografia

zpleszewa.pl, Setki tysięcy padniętych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Trwa śledztwo. Co grozi sprawcy?, https://zpleszewa.pl/wiadomosci/setki-tysiecy-padnietych-pszczol-w-rejonie-kowalewa-i-pleszewa-trwa-sledztwo-co-grozi-sprawcy/R28B5ljV0xgwnGhzUN1G, Data publikacji: 2023.05.15, Data odczytu: 2023.05.15.Liczba wyświetleń artykułu: 226

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Tosty na słodko

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem