Wytrucie pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa 2023
Wiele mówi się o tym, że troska o pszczoły jest niezwykle istotna. Pojawia się jednak pytanie, czy wszelkie apele mają przełożenie na to, co widzimy w rzeczywistości? W rejonie Kowalewa i Pleszewa znaleziono setki tysięcy martwych pszczół.
Ten makabryczny widok można określić odkryciem dwóch pszczelarzy - Jana Kuźniackiego i Aleksandra Graczyka. Nieprzypadkowo to właśnie Ci panowie odkryli tę tragedię. Wszystko bowiem rozegrało się przy ich ulach...
Powiedzieć, że sytuacja jest bulwersująca, to jak nic nie powiedzieć. Oczywiście sprawa została zgłoszona na policję i tym samym toczy się śledztwo. O wszystkim poinformowana została również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym przypadku zarzuty z kodeksu karnego to nie wszystko, o czym możemy rozmawiać. Jeszcze za wcześnie, żebyśmy rozmawiali o szczegółach, ale wiele wskazuje, że na jednym z okolicznych pól wykonywano nielegalne opryski. Jeżeli tak rzeczywiście było, osoba odpowiedzialna za tę sytuację może stracić dopłaty rolnicze.
Wykonywanie oprysków jest dozwolone, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że działać można dopiero wtedy, kiedy pszczoła jest w ulu. Wcześniejsze działanie można określić jako wyraz głupoty lub braku wiedzy. Nie zmienia to jednak faktu, że poniesione straty są gigantyczne. Odbudowa rodzin szybko nie nastąpi, bowiem straty dotyczą pszczół lotnych. Słyszymy też o szacunkach, zgodnie z którymi pierwsze straty mogą zostać odrobione dopiero w lipcu 2023 r.
Netografia
zpleszewa.pl, Setki tysięcy padniętych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Trwa śledztwo. Co grozi sprawcy?, https://zpleszewa.pl/wiadomosci/setki-tysiecy-padnietych-pszczol-w-rejonie-kowalewa-i-pleszewa-trwa-sledztwo-co-grozi-sprawcy/R28B5ljV0xgwnGhzUN1G, Data publikacji: 2023.05.15, Data odczytu: 2023.05.15.
Liczba wyświetleń artykułu: 414
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!