Portal Pszczelarski

Pierwsza miodosytnia na Pomorzu. Gdzie powstała?

pszczelarstwo pomorskie miodosytnia miód pitny Piotr Sobuń Bożena Sobuń

Doczekaliśmy się pierwszej miodosytni na Pomorzu - powstała niedaleko Malborka. Co możemy powiedzieć o tej inicjatywie?

Za założenie miodosytni odpowiadają Piotr i Bożena Sobuniowie. To doświadczeni pszczelarze. Warto również od razu podkreślić, że miodosytnia jest niczym innym jak rzemieślniczą wytwórnią miodów pitnych. Produkcja dotyczy trójniaków i czwórniaków. Można też powiedzieć, że mamy do czynienia z sięganiem do tradycji regionu. 

Piotr i Bożena Sobuń są też przykładem tego, że można tworzyć parę w życiu prywatnym i zawodowym. Ich zawodowa historia zaczęła się od zakupu 20 uli. Z czasem jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Sobuniowie przygarniali rodziny pszczele, z których zrezygnowali inni pszczelarze. Dość powiedzieć, że obecnie mają oni około 160 rodzin. Rodziny te znajdziemy w trzech pasiekach stacjonarnych i jednej wędrownej. 

Dobrze też zatrzymać się przy tym, że uruchomienie miodosytni to nie jest coś, co ma miejsce stosunkowo często. Pomorze nie jest wyjątkiem. Ważne jest też to, że uruchamianie miodosytni stało się możliwe po zmianie prawa. Chodzi o możliwość produkcji miodów pitnych z własnych pasiek na uproszczonych zasadach. Szczegóły znajdziemy w znowelizowanej ustawie o wyrobach winiarskich. 

W przypadku pomorskiej miodosytni mamy też nawiązanie do tradycji. Czy wszyscy wiedzą, że za czasów krzyżackich na terenie zamku i miasta spożywano spore ilości miodu pitnego? Doszło nawet do tego, że Krzyżacy zostali zmuszeni wprowadzić ograniczenia. Jeden miodosytnik mógł wyprodukować maksymalnie 20 beczek miodu pitnego w ciągu roku. 

Istotne w tym jest również to, że w naszym kraju brakuje wiedzy na temat miodu pitnego. Są ludzie, którzy myślą, że mowa o produkcie na spirytusie! Tymczasem chodzi o naturalną fermentację miodu pitnego z wodą.

Netografia

malbork.naszemiasto.pl, Pierwsza miodosytnia na Pomorzu powstała koło Malborka. Pszczelarz musi być pracowity jak pszczółka, https://malbork.naszemiasto.pl/pierwsza-miodosytnia-na-pomorzu-powstala-kolo-malborka/ar/c8-9312673, Data publikacji: 2023.05.06, Data odczytu: 2023.05.08



Liczba wyświetleń artykułu: 1220

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku