Portal Pszczelarski

Pierwsza miodosytnia na Pomorzu. Gdzie powstała?

pszczelarstwo pomorskie miodosytnia miód pitny Piotr Sobuń Bożena Sobuń

Doczekaliśmy się pierwszej miodosytni na Pomorzu - powstała niedaleko Malborka. Co możemy powiedzieć o tej inicjatywie?

Za założenie miodosytni odpowiadają Piotr i Bożena Sobuniowie. To doświadczeni pszczelarze. Warto również od razu podkreślić, że miodosytnia jest niczym innym jak rzemieślniczą wytwórnią miodów pitnych. Produkcja dotyczy trójniaków i czwórniaków. Można też powiedzieć, że mamy do czynienia z sięganiem do tradycji regionu. 

Piotr i Bożena Sobuń są też przykładem tego, że można tworzyć parę w życiu prywatnym i zawodowym. Ich zawodowa historia zaczęła się od zakupu 20 uli. Z czasem jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Sobuniowie przygarniali rodziny pszczele, z których zrezygnowali inni pszczelarze. Dość powiedzieć, że obecnie mają oni około 160 rodzin. Rodziny te znajdziemy w trzech pasiekach stacjonarnych i jednej wędrownej. 

Dobrze też zatrzymać się przy tym, że uruchomienie miodosytni to nie jest coś, co ma miejsce stosunkowo często. Pomorze nie jest wyjątkiem. Ważne jest też to, że uruchamianie miodosytni stało się możliwe po zmianie prawa. Chodzi o możliwość produkcji miodów pitnych z własnych pasiek na uproszczonych zasadach. Szczegóły znajdziemy w znowelizowanej ustawie o wyrobach winiarskich. 

W przypadku pomorskiej miodosytni mamy też nawiązanie do tradycji. Czy wszyscy wiedzą, że za czasów krzyżackich na terenie zamku i miasta spożywano spore ilości miodu pitnego? Doszło nawet do tego, że Krzyżacy zostali zmuszeni wprowadzić ograniczenia. Jeden miodosytnik mógł wyprodukować maksymalnie 20 beczek miodu pitnego w ciągu roku. 

Istotne w tym jest również to, że w naszym kraju brakuje wiedzy na temat miodu pitnego. Są ludzie, którzy myślą, że mowa o produkcie na spirytusie! Tymczasem chodzi o naturalną fermentację miodu pitnego z wodą.

Netografia

malbork.naszemiasto.pl, Pierwsza miodosytnia na Pomorzu powstała koło Malborka. Pszczelarz musi być pracowity jak pszczółka, https://malbork.naszemiasto.pl/pierwsza-miodosytnia-na-pomorzu-powstala-kolo-malborka/ar/c8-9312673, Data publikacji: 2023.05.06, Data odczytu: 2023.05.08Liczba wyświetleń artykułu: 831

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele