Portal Pszczelarski

Pierwsze zatrucia pszczół. W tym roku w Świeciu 2023

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie zatrucie pszczół

Troska o pszczoły jest naszym wspólnym zadaniem. Mogą też pojawiać się w tej sprawie różne apele, ale co z tych apeli, gdy teoria nie ma przełożenia na rzeczywistość? Wystarczy zwrócić uwagę na zatrucia pszczół w kujawsko-pomorskim.

Kiedy wykonywać opryski kwitnących drzew owocowych i rzepaku? Można przypuszczać, że krążą na ten temat różne opinie, ale jedno jest pewne – czas wykonywania oprysków nie jest bez znaczenia.

Przyjmijmy, że wykonywanie oprysków powinno mieć miejsce po godz. 21. Co więcej, pod Świeciem zasadę tą złamano. Skutki są opłakane - pszczelarze zajmują się szacowaniem strat. Pojawiło się nawet ostrzeżenie – bezmyślni rolnicy muszą liczyć się z utratą dopłat. Straty są naprawdę ogromne. Możemy usłyszeć choćby o przypadku, w którym pszczelarz miał 25 rodzin, natomiast obecnie zostały mu tylko 3. Inny pszczelarz stracił wszystko. 

Pszczelarze są źli, nawet na policję! Policja jest od zwalczania przestępczości, a jak nazwać zabijanie pszczół? Wiele osób twierdzi nawet, że zabijanie pszczół jest przestępstwem przeciw ludzkości – i trudno z takim postawieniem sprawy się nie zgodzić. Można też po prostu powiedzieć, że niewłaściwe opryski przekładają się na straty rolników i pszczelarzy. Warto też zwrócić uwagę na komunikat ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rolnicy stosujący środki ochrony zobligowani są do stosowania wymogów integrowanej ochrony roślin. Wystarczy spojrzeć na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 roku. 

Pamiętajmy też o tym, że możemy mówić o zasadzie, zgodnie z którą opryski wykonuje się, nim pszczoły wylecą z uli. Można też usłyszeć, że najlepsza wilgotność panuje między północą a 6:00. Wykonywanie oprysków właśnie wtedy przekłada się na łatwiejsze i szybsze wchłanianie preparatu.

Netografia

pomorska.pl, Pierwsze zatrucia pszczół w Kujawsko-Pomorskiem. Pszczelarze apelują do rolników, https://pomorska.pl/pierwsze-zatrucia-pszczol-w-kujawskopomorskiem-pszczelarze-apeluja-do-rolnikow/ar/c8-17515227, Data publikacji: 2023.05.06, Data odczytu: 2023.05.08Liczba wyświetleń artykułu: 533

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zostań bohaterem pszczół

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności