Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze zatrucia pszczół. W tym roku w Świeciu 2023

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie zatrucie pszczół

Troska o pszczoły jest naszym wspólnym zadaniem. Mogą też pojawiać się w tej sprawie różne apele, ale co z tych apeli, gdy teoria nie ma przełożenia na rzeczywistość? Wystarczy zwrócić uwagę na zatrucia pszczół w kujawsko-pomorskim.

Kiedy wykonywać opryski kwitnących drzew owocowych i rzepaku? Można przypuszczać, że krążą na ten temat różne opinie, ale jedno jest pewne – czas wykonywania oprysków nie jest bez znaczenia.

Przyjmijmy, że wykonywanie oprysków powinno mieć miejsce po godz. 21. Co więcej, pod Świeciem zasadę tą złamano. Skutki są opłakane - pszczelarze zajmują się szacowaniem strat. Pojawiło się nawet ostrzeżenie – bezmyślni rolnicy muszą liczyć się z utratą dopłat. Straty są naprawdę ogromne. Możemy usłyszeć choćby o przypadku, w którym pszczelarz miał 25 rodzin, natomiast obecnie zostały mu tylko 3. Inny pszczelarz stracił wszystko. 

Pszczelarze są źli, nawet na policję! Policja jest od zwalczania przestępczości, a jak nazwać zabijanie pszczół? Wiele osób twierdzi nawet, że zabijanie pszczół jest przestępstwem przeciw ludzkości – i trudno z takim postawieniem sprawy się nie zgodzić. Można też po prostu powiedzieć, że niewłaściwe opryski przekładają się na straty rolników i pszczelarzy. Warto też zwrócić uwagę na komunikat ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rolnicy stosujący środki ochrony zobligowani są do stosowania wymogów integrowanej ochrony roślin. Wystarczy spojrzeć na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 roku. 

Pamiętajmy też o tym, że możemy mówić o zasadzie, zgodnie z którą opryski wykonuje się, nim pszczoły wylecą z uli. Można też usłyszeć, że najlepsza wilgotność panuje między północą a 6:00. Wykonywanie oprysków właśnie wtedy przekłada się na łatwiejsze i szybsze wchłanianie preparatu.

Netografia

pomorska.pl, Pierwsze zatrucia pszczół w Kujawsko-Pomorskiem. Pszczelarze apelują do rolników, https://pomorska.pl/pierwsze-zatrucia-pszczol-w-kujawskopomorskiem-pszczelarze-apeluja-do-rolnikow/ar/c8-17515227, Data publikacji: 2023.05.06, Data odczytu: 2023.05.08Liczba wyświetleń artykułu: 362

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową