Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze zatrucia pszczół. W tym roku w Świeciu 2023

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie zatrucie pszczół

Troska o pszczoły jest naszym wspólnym zadaniem. Mogą też pojawiać się w tej sprawie różne apele, ale co z tych apeli, gdy teoria nie ma przełożenia na rzeczywistość? Wystarczy zwrócić uwagę na zatrucia pszczół w kujawsko-pomorskim.

Kiedy wykonywać opryski kwitnących drzew owocowych i rzepaku? Można przypuszczać, że krążą na ten temat różne opinie, ale jedno jest pewne – czas wykonywania oprysków nie jest bez znaczenia.

Przyjmijmy, że wykonywanie oprysków powinno mieć miejsce po godz. 21. Co więcej, pod Świeciem zasadę tą złamano. Skutki są opłakane - pszczelarze zajmują się szacowaniem strat. Pojawiło się nawet ostrzeżenie – bezmyślni rolnicy muszą liczyć się z utratą dopłat. Straty są naprawdę ogromne. Możemy usłyszeć choćby o przypadku, w którym pszczelarz miał 25 rodzin, natomiast obecnie zostały mu tylko 3. Inny pszczelarz stracił wszystko. 

Pszczelarze są źli, nawet na policję! Policja jest od zwalczania przestępczości, a jak nazwać zabijanie pszczół? Wiele osób twierdzi nawet, że zabijanie pszczół jest przestępstwem przeciw ludzkości – i trudno z takim postawieniem sprawy się nie zgodzić. Można też po prostu powiedzieć, że niewłaściwe opryski przekładają się na straty rolników i pszczelarzy. Warto też zwrócić uwagę na komunikat ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rolnicy stosujący środki ochrony zobligowani są do stosowania wymogów integrowanej ochrony roślin. Wystarczy spojrzeć na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 roku. 

Pamiętajmy też o tym, że możemy mówić o zasadzie, zgodnie z którą opryski wykonuje się, nim pszczoły wylecą z uli. Można też usłyszeć, że najlepsza wilgotność panuje między północą a 6:00. Wykonywanie oprysków właśnie wtedy przekłada się na łatwiejsze i szybsze wchłanianie preparatu.

Netografia

pomorska.pl, Pierwsze zatrucia pszczół w Kujawsko-Pomorskiem. Pszczelarze apelują do rolników, https://pomorska.pl/pierwsze-zatrucia-pszczol-w-kujawskopomorskiem-pszczelarze-apeluja-do-rolnikow/ar/c8-17515227, Data publikacji: 2023.05.06, Data odczytu: 2023.05.08Liczba wyświetleń artykułu: 360

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.