Portal Pszczelarski

Apel pszczelarzy do rolników ws. oprysków 2023

pszczelarstwo w Polsce apel pszczelarzy

Troska o pszczoły jest naszym wspólnym zadaniem, o którym często trzeba przypominać. Świadczy o tym na przykład apel pszczelarzy wystosowany w stronę rolników. Można odnieść wrażenie, że nie wszyscy są świadomi zagrożeń. 

O czym powinno się pamiętać?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że pszczoły są głównymi zapylaczami roślin owadopylnych i podlegają ścisłej ochronie. W tej kwestii nie ma żadnego pola do dyskusji. W apelu podkreślono choćby to, że pszczelarze są wybrańcami. Ludźmi, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad życiem tych owadów (co wiąże się m.in. z ponoszeniem kosztów utrzymania pszczół). Poza tym cały apel można sprowadzić do właściwego wykonywania oprysków. Pszczelarze przypominają, że niezwykle istotne jest to, aby dbać o bezpieczeństwo i profesjonalizm. Przez troskę o bezpieczeństwo rozumie się zabiegi prowadzone po godzinach lotu wszelkich owadów zapylających. Szacuje się, że działać należy po godz. 19:00 i nie później niż o 4:00 rano. Pszczelarze przypomnieli też o zaniechaniu trujących oprysków na kwitnących rzepakach czy w innych kwitnących uprawach i sadach. Opryski kwitnących rzepaków negatywnie wpływają na owady zapylające oraz miód i pyłek. 

Krótko mówiąc, pszczelarze i miłośnicy owadów zapylających oczekują szacunku dla pszczół, zrozumienia powagi sytuacji oraz współpracy. Pszczelarzom zależy na tym, aby wokół nas była mowa wyłącznie o dobrych, szanowanych i nowoczesnych rolnikach. Takie osoby nie trują pszczół.

Netografia

oknowagrowiec.pl, Pszczelarze apelują do rolników, https://oknonawagrowiec.pl/pszczelarze-apeluja-do-rolnikow/, Data publikacji: 2023.05.04, Data odczytu: 2023.05.04Liczba wyświetleń artykułu: 227

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Pasta miodowo-miętowa

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Miód z dziką różą

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.