Portal Pszczelarski

Rumuńscy pszczelarze narzekają na ukraiński miód 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rumunii miód z Ukrainy

Pomoc Ukrainie jest ważna, ale jak się okazuje, może przysporzyć też problemów. Dotyczy to nie tylko sytuacji w naszym kraju - rumuńscy pszczelarze mają kłopot z ukraińskim miodem.

Co się dzieje?

Najprościej powiedzieć, że ukraiński miód jest po prostu tańszy. Warto również pamiętać o tym, że kłopotu nie możemy sprowadzić wyłącznie do ukraińskich produktów. Problematyczne są także miody z Chin i Mołdawii.

Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Na teraz pewne jest to, że pszczelarze z Rumunii proszą o wsparcie finansowe z puli 10,05 mln euro. Chodzi o zadośćuczynienie w związku ze zwiększonym importem ukraińskich zbóż i nasion roślin oleistych. Dla porównania - do naszego kraju ma trafić 29,5 mln euro. Zresztą prezes Rumuńskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy (ACA) jasno mówi, że przeznaczone środki nie są wystarczające.

Co roku Rumunia importuje ponad 4 tys. ton miodu spoza UE. Poza tym Rumunia to kraj, który zalicza się do grona największych producentów miodu w UE. W 2015 roku produkcja wyniosła ponad 35 tys. ton. 

Netografia

euractiv.pl, Rumuńscy pszczelarze apelują o wstrzymanie importu ukraińskiego miodu, https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rumunscy-pszczelarze-apeluja-o-wstrzymanie-importu-ukrainskiego-miodu/, Data publikacji: 2023.04.25, Data odczytu: 2023.05.04Liczba wyświetleń artykułu: 808

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Marchewkowe naleśniki z miodem

Naleśniki bananowe z miodem

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Praca na etat a pasieka do 80 pni