Portal Pszczelarski

Rumuńscy pszczelarze narzekają na ukraiński miód 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rumunii miód z Ukrainy

Pomoc Ukrainie jest ważna, ale jak się okazuje, może przysporzyć też problemów. Dotyczy to nie tylko sytuacji w naszym kraju - rumuńscy pszczelarze mają kłopot z ukraińskim miodem.

Co się dzieje?

Najprościej powiedzieć, że ukraiński miód jest po prostu tańszy. Warto również pamiętać o tym, że kłopotu nie możemy sprowadzić wyłącznie do ukraińskich produktów. Problematyczne są także miody z Chin i Mołdawii.

Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Na teraz pewne jest to, że pszczelarze z Rumunii proszą o wsparcie finansowe z puli 10,05 mln euro. Chodzi o zadośćuczynienie w związku ze zwiększonym importem ukraińskich zbóż i nasion roślin oleistych. Dla porównania - do naszego kraju ma trafić 29,5 mln euro. Zresztą prezes Rumuńskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy (ACA) jasno mówi, że przeznaczone środki nie są wystarczające.

Co roku Rumunia importuje ponad 4 tys. ton miodu spoza UE. Poza tym Rumunia to kraj, który zalicza się do grona największych producentów miodu w UE. W 2015 roku produkcja wyniosła ponad 35 tys. ton. 

Netografia

euractiv.pl, Rumuńscy pszczelarze apelują o wstrzymanie importu ukraińskiego miodu, https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/rumunscy-pszczelarze-apeluja-o-wstrzymanie-importu-ukrainskiego-miodu/, Data publikacji: 2023.04.25, Data odczytu: 2023.05.04Liczba wyświetleń artykułu: 837

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Marketing pszczelarski – opakowanie miodu

Linia pszczół car: Bielka 1

Zgoda na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich – jak ją uzyskać?

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Ananas w czekoladowym cieście

Krem bananowo-owsiany z miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu