Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rzepak kwitnie. Co dalej? 2023

pszczelarstwo w Polsce rzepak

Jak możemy zauważyć, na wielu plantacjach rzepaku ozimego widoczne są kwiaty. Fakt ten jest równoznaczny, z tym że w kolejnych dniach można spodziewać się coraz większej liczby zapylaczy.

O czym powinno się pamiętać?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że nektar kwiatów rzepaku jest dość łatwo dostępny. Nie bez przyczyny pszczoły chętnie pojawiają się w okresie kwitnienia. W tym wszystkim duże znaczenie ma także temperatura. Koniec kwietnia/początek maja to czas, kiedy można spodziewać się coraz wyższych temperatur. Jeżeli będzie ciepło, na każdym metrze kwadratowym może pojawić się nawet 6 pszczół.

Poza tym mowa o owadach, które mają ogromny wpływ na kształtowanie plonu. Jeżeli nie będzie pszczół, pojawi się kłopot z rzepakiem. Jeśli pszczół będzie sporo, potencjalny plan może wzrosnąć i to naprawdę znacząco. Warto też zastanowić się nad tym, co oznacza obecność pszczół w rzepaku. Z jednej strony jest szansa na bardziej równomierne kwitnienie, natomiast z drugiej okres ten jest skrócony. Oczywiście to plus, wszak przedłużające się kwitnienie jest niekorzystne dla rzepaku.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że zabiegi w rzepaku ozimym powinno się wykonywać wieczorami – można działać, dopiero gdy skończy się oblot pszczół. Tyczy się to insektycydów i fungicydów! W ogóle warto zatrzymać się przy fungicydach - czy ludzie zdają sobie sprawę z tego, że mowa o przyczynach zgonów (nie chodzi o przyczyny bezpośrednie) pszczół? Gdyby kogoś interesowały konkretne godziny zabiegów, dobrze wiedzieć, że nie sposób mówić o 19:00 czy 20:00. W przepisach nie ma żadnej tego typu informacji i nie jest to pomyłka. Pod uwagę należy wziąć temperaturę i poziom nasłonecznienia. Stosunkowo niskie temperatury plus spore zachmurzenie to połączenie, które może pozwolić na szybką aplikację – przyjmijmy, że już nawet około 17:00. Jeśli jednak będzie odwrotnie (wysoka temperatura i silne nasłonecznienie), aplikacja musi zostać dokonana dużo później. Powiedzmy, że po 20:00.

Niektórzy mogą też powiedzieć, że ceny rzepaku nie zachęcają i dodatkowo sytuacja rynkowa nie nastraja optymistycznie. Niemniej jednak w takich sezonach plon ma szczególne znaczenie. Krótko mówiąc, dobre wyniki mogą pomóc zapomnieć o niskiej cenie.

Netografia

farmer.pl, Rzepak rozpoczyna kwitnienie. Chronić zatem trzeba zapylacze, https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/rzepak-rozpoczyna-kwitnienie-chronic-zatem-trzeba-zapylacze,131092.html, Data publikacji: 2023.04.28, Data odczytu: 2023.04.28Liczba wyświetleń artykułu: 538

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność?

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie