Portal Pszczelarski

W Katowicach pojawia się coraz więcej miejskich pasiek 2023

pszczelarstwo śląskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

W Katowicach pojawia się coraz więcej uli. Możemy już mówić o czterech lokalizacjach. Co można powiedzieć o obecnej sytuacji?

Jeżeli kogoś interesują katowickie pasieki, należy rozglądać się za basenami. Niemniej zacznijmy od tego, że w ubiegłym roku mieliśmy trzy ule: na dachu NOSPR-u i przy dwóch basenach – w Burowcu i Brynowie. Tej wiosny ul pojawił się przy basenie znajdującym się na Zadolu. Łącznie pasiek jest już siedem.

Uznano, że każdy ul na start należy zasiedlić 20 tysiącami pszczół. Miejsca jest naprawdę sporo. W okresie letnim zmieści się nawet po 40 tysięcy zapylaczy na ul. Warte odnotowania jest też to, że zebrany miód to promocyjny gadżet Katowic. Zresztą wystarczy prześledzić to, co dzieje się w mediach społecznościowych (słoiczki z tym przysmakiem można wygrać choćby w internetowych konkursach).

Istotne jest też to, że tego wszystkiego nie możemy sprowadzić jedynie do pojawiania się kolejnych uli. Ważną częścią inicjatywy są bezpłatne warsztaty, które odbywają się rokrocznie. Warsztaty te odbywają się przy miejskich ulach, co ma niewątpliwy plus. Możemy rozmawiać choćby o obejrzeniu wnętrza pszczelego domu czy odróżnieniu pszczoły od osy. Czy jedno i drugie jest dla wszystkich jasne? Cały czas trzeba też przypominać o tym, jak duże znaczenie mają owady zapylające.

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, jaki skład ma miód. Jest to temat, do którego trudno się odnieść, ale o pewnej kwestii wypadałoby wspomnieć. Na zlecenie Katowic przeprowadzono badania mające na celu porównanie miejscowego miodu (z dachu NOSPR-u) z dowolnym produktem dostępnym w sklepie. Wyniki pokazały, że w przypadku katowickiego przysmaku nie znajdziemy pozostałości pestycydów. Co więcej, nie zauważono też zwiększonej zawartości pierwiastków ciężkich. Gdyby komuś wciąż było mało, komercyjny miód zawierał pięć razy więcej żelaza i dwa razy więcej rtęci. To mówi wiele.

Netografia

rmf24.pl, Więcej miejskich uli w Katowicach. Sprawdź, gdzie powstają następne, https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wiecej-miejskich-uli-w-katowicach-sprawdz-gdzie-powstaja-nas,nId,6739102#crp_state=1, Data publikacji: 2023.04.25, Data odczytu: 2023.04.27



Liczba wyświetleń artykułu: 455

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem