Portal Pszczelarski

Troszczmy się o pszczoły! Apel Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku 2023

pszczelarstwo pomorskie Polski Związek Działkowców Okręg Pomorski w Gdańsku

Pszczoły stanowią bardzo ważny element ekosystemu. Wydaje się, że jest to coś, do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak teoria ma przełożenie na rzeczywistość?

Troska o pszczoły to temat, który chyba cały czas trudno jest ocenić. Na pewno prowadzone są pewne działania. Z drugiej strony wydaje się, że tych działań jest wciąż za mało. Warto też pamiętać o tym, że pomagać można na różne sposoby. Za przykład może posłużyć tworzenie przestrzeni pełnej kwiatów i roślin miododajnych

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej strony – pszczoły dbają o lepsze jutro naszej planety. Trzeba też przyznać, że relacja pszczół z ludźmi nie zawsze jest przyjazna. Krótko mówiąc, wiele osób boi się potencjalnego użądlenia. Niemniej owady te reagują tylko wtedy, gdy ze strony człowieka dojdzie do prowokacji. Ludzie muszą wiedzieć, że żądła używane są w ostateczności (użycie żądeł jest równoznaczne ze śmiercią). 

Ważny apel

Wypada też odnotować, że w ostatnim czasie mieliśmy apel ze strony Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku. Związek ten przypomniał, jakie są główne czynniki powodujące wymieranie pszczół (zanieczyszczenie środowiska, sztuczne nawozy i pestycydy). Zaznaczono też, że nasz los związany jest z tymi owadami i w związku z tym powinniśmy zadbać o kwiaty, które ułatwią nam przetrwanie. Poza tym pszczoły nie są wybredne – uwielbiają naprawdę wiele roślin. Wystarczy pomyśleć choćby o nagietku, facelii, kocimiętce, lawendzie czy mniszku lekarskim.

Naturalnie kącik przyjazny owadom to też odpowiedzialność. Należy przez to rozumieć m.in. brak chemii oraz stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Rośliny miododajne – czyli jakie?

Rośliny przyjazne pszczołom określa się miododajnymi, ale pamiętajmy o tym, jak wygląda produkcja miodu. Z perspektywy owadów mamy do czynienia z pośrednictwem. Pobrany nektar jest później składową miodu. To samo można też powiedzieć o pyłku i spadzi. Istotne jest też to, że pszczoły rozglądają się za kwiatami, krzewami, drzewami i ziołami. Jeśli to wszystko znajdzie się w pobliżu tych owadów, będzie można mówić o stworzeniu wymarzonych warunków.

Netografia

nowiny24.pl, Zaproś pszczoły do ogrodu. Będzie nie tylko pięknie, ale i pożytecznie. Oto lista roślin miododajnych, które przyciągną te owady, https://nowiny24.pl/zapros-pszczoly-do-ogrodu-bedzie-nie-tylko-pieknie-ale-i-pozytecznie-oto-lista-roslin-miododajnych-ktore-przyciagna-te-owady/ar/c8-17454091, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.26Liczba wyświetleń artykułu: 49

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem