Portal Pszczelarski

Troszczmy się o pszczoły! Apel Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku 2023

pszczelarstwo pomorskie Polski Związek Działkowców Okręg Pomorski w Gdańsku

Pszczoły stanowią bardzo ważny element ekosystemu. Wydaje się, że jest to coś, do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak teoria ma przełożenie na rzeczywistość?

Troska o pszczoły to temat, który chyba cały czas trudno jest ocenić. Na pewno prowadzone są pewne działania. Z drugiej strony wydaje się, że tych działań jest wciąż za mało. Warto też pamiętać o tym, że pomagać można na różne sposoby. Za przykład może posłużyć tworzenie przestrzeni pełnej kwiatów i roślin miododajnych

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej strony – pszczoły dbają o lepsze jutro naszej planety. Trzeba też przyznać, że relacja pszczół z ludźmi nie zawsze jest przyjazna. Krótko mówiąc, wiele osób boi się potencjalnego użądlenia. Niemniej owady te reagują tylko wtedy, gdy ze strony człowieka dojdzie do prowokacji. Ludzie muszą wiedzieć, że żądła używane są w ostateczności (użycie żądeł jest równoznaczne ze śmiercią). 

Ważny apel

Wypada też odnotować, że w ostatnim czasie mieliśmy apel ze strony Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku. Związek ten przypomniał, jakie są główne czynniki powodujące wymieranie pszczół (zanieczyszczenie środowiska, sztuczne nawozy i pestycydy). Zaznaczono też, że nasz los związany jest z tymi owadami i w związku z tym powinniśmy zadbać o kwiaty, które ułatwią nam przetrwanie. Poza tym pszczoły nie są wybredne – uwielbiają naprawdę wiele roślin. Wystarczy pomyśleć choćby o nagietku, facelii, kocimiętce, lawendzie czy mniszku lekarskim.

Naturalnie kącik przyjazny owadom to też odpowiedzialność. Należy przez to rozumieć m.in. brak chemii oraz stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Rośliny miododajne – czyli jakie?

Rośliny przyjazne pszczołom określa się miododajnymi, ale pamiętajmy o tym, jak wygląda produkcja miodu. Z perspektywy owadów mamy do czynienia z pośrednictwem. Pobrany nektar jest później składową miodu. To samo można też powiedzieć o pyłku i spadzi. Istotne jest też to, że pszczoły rozglądają się za kwiatami, krzewami, drzewami i ziołami. Jeśli to wszystko znajdzie się w pobliżu tych owadów, będzie można mówić o stworzeniu wymarzonych warunków.

Netografia

nowiny24.pl, Zaproś pszczoły do ogrodu. Będzie nie tylko pięknie, ale i pożytecznie. Oto lista roślin miododajnych, które przyciągną te owady, https://nowiny24.pl/zapros-pszczoly-do-ogrodu-bedzie-nie-tylko-pieknie-ale-i-pozytecznie-oto-lista-roslin-miododajnych-ktore-przyciagna-te-owady/ar/c8-17454091, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.26Liczba wyświetleń artykułu: 370

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim