Portal Pszczelarski

Troszczmy się o pszczoły! Apel Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku 2023

pszczelarstwo pomorskie Polski Związek Działkowców Okręg Pomorski w Gdańsku

Pszczoły stanowią bardzo ważny element ekosystemu. Wydaje się, że jest to coś, do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak teoria ma przełożenie na rzeczywistość?

Troska o pszczoły to temat, który chyba cały czas trudno jest ocenić. Na pewno prowadzone są pewne działania. Z drugiej strony wydaje się, że tych działań jest wciąż za mało. Warto też pamiętać o tym, że pomagać można na różne sposoby. Za przykład może posłużyć tworzenie przestrzeni pełnej kwiatów i roślin miododajnych

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej strony – pszczoły dbają o lepsze jutro naszej planety. Trzeba też przyznać, że relacja pszczół z ludźmi nie zawsze jest przyjazna. Krótko mówiąc, wiele osób boi się potencjalnego użądlenia. Niemniej owady te reagują tylko wtedy, gdy ze strony człowieka dojdzie do prowokacji. Ludzie muszą wiedzieć, że żądła używane są w ostateczności (użycie żądeł jest równoznaczne ze śmiercią). 

Ważny apel

Wypada też odnotować, że w ostatnim czasie mieliśmy apel ze strony Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku. Związek ten przypomniał, jakie są główne czynniki powodujące wymieranie pszczół (zanieczyszczenie środowiska, sztuczne nawozy i pestycydy). Zaznaczono też, że nasz los związany jest z tymi owadami i w związku z tym powinniśmy zadbać o kwiaty, które ułatwią nam przetrwanie. Poza tym pszczoły nie są wybredne – uwielbiają naprawdę wiele roślin. Wystarczy pomyśleć choćby o nagietku, facelii, kocimiętce, lawendzie czy mniszku lekarskim.

Naturalnie kącik przyjazny owadom to też odpowiedzialność. Należy przez to rozumieć m.in. brak chemii oraz stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Rośliny miododajne – czyli jakie?

Rośliny przyjazne pszczołom określa się miododajnymi, ale pamiętajmy o tym, jak wygląda produkcja miodu. Z perspektywy owadów mamy do czynienia z pośrednictwem. Pobrany nektar jest później składową miodu. To samo można też powiedzieć o pyłku i spadzi. Istotne jest też to, że pszczoły rozglądają się za kwiatami, krzewami, drzewami i ziołami. Jeśli to wszystko znajdzie się w pobliżu tych owadów, będzie można mówić o stworzeniu wymarzonych warunków.

Netografia

nowiny24.pl, Zaproś pszczoły do ogrodu. Będzie nie tylko pięknie, ale i pożytecznie. Oto lista roślin miododajnych, które przyciągną te owady, https://nowiny24.pl/zapros-pszczoly-do-ogrodu-bedzie-nie-tylko-pieknie-ale-i-pozytecznie-oto-lista-roslin-miododajnych-ktore-przyciagna-te-owady/ar/c8-17454091, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.26Liczba wyświetleń artykułu: 407

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Bastani – perskie lody szafranowe

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem