Portal Pszczelarski

Koszty produkcji pszczelej są tak wysokie, że pszczelarstwo przestaje się opłacać 2023

pszczelarstwo opolskie koszty produkcji pszczelej

Opolskich pszczelarzy można uznać za hobbystów i miłośników pszczół. Osoby te robią wiele dobrego, mimo że muszą zmagać się z poważnymi kłopotami. Krótko mówiąc, chodzi o pieniądze. 

Najlepiej będzie, jeśli odniesiemy się do konkretów – koszt produkcji kilograma polskiego miodu można szacować na jakieś 25 złotych (niekiedy jest nawet drożej). W skupie cena waha się od 12 do 18 złotych. Z kolei na targowiskach kilogram miodu może kosztować nawet 38 zł za kilogram. Ważne jest też to, że zdaniem zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego cena osiągnęła maksymalny poziom. 

Istotne jest również to, że polski miód musi konkurować z zagranicznymi produktami. Wiele osób pewnie sobie teraz pomyśli o Ukrainie, ale nie chodzi tylko o ten kraj. Wystarczy zainteresować się tym, co dzieje się w krajach azjatyckich. Poza tym konkurencja ta powoduje, że pszczelarze nie mogą podnosić ceny i w związku z tym ograniczają sprzedaż – co natomiast skutkuje zapełnieniem magazynów. Jakby tego było mało, miody często są mieszane ze sobą i może to pozostać tajemnicą. Producent nie musi podawać proporcji między produktem krajowym a zagranicznym. 

Prezes Opolskiego Związku Pszczelarzy informuje, że likwidowanie pasiek i rodzin pszczelich nie wchodzi w grę. Można usłyszeć nawet o tym, że jeśli będzie trzeba, to pszczelarze dołożą z własnych kieszeni. Rzecz jasna nie można jednak udawać, że problemu nie ma. Potrzebne są skuteczne rozwiązania! Czy takie się pojawią? Od roku Ministerstwo Rolnictwa dofinansowuje pasieki, ale jak się okazuje, to za mało. Na teraz wiemy tylko jedno – należy działać tu i teraz. 

Netografia

opole.naszemiasto.pl, Opolscy pszczelarze chowają miód do magazynów. Cena spadła poniżej opłacalności. Import wypiera rodzimy miód, https://opole.naszemiasto.pl/opolscy-pszczelarze-chowaja-miod-do-magazynow-cena-spadla/ar/c8-9295545, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.21Liczba wyświetleń artykułu: 108

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2014

Szkolenie pszczelarskie w Zgorzelcu - luty 2017

XXVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ser twarogowy z miodem i orzechami