Portal Pszczelarski

Koszty produkcji pszczelej są tak wysokie, że pszczelarstwo przestaje się opłacać 2023

pszczelarstwo opolskie koszty produkcji pszczelej

Opolskich pszczelarzy można uznać za hobbystów i miłośników pszczół. Osoby te robią wiele dobrego, mimo że muszą zmagać się z poważnymi kłopotami. Krótko mówiąc, chodzi o pieniądze. 

Najlepiej będzie, jeśli odniesiemy się do konkretów – koszt produkcji kilograma polskiego miodu można szacować na jakieś 25 złotych (niekiedy jest nawet drożej). W skupie cena waha się od 12 do 18 złotych. Z kolei na targowiskach kilogram miodu może kosztować nawet 38 zł za kilogram. Ważne jest też to, że zdaniem zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego cena osiągnęła maksymalny poziom. 

Istotne jest również to, że polski miód musi konkurować z zagranicznymi produktami. Wiele osób pewnie sobie teraz pomyśli o Ukrainie, ale nie chodzi tylko o ten kraj. Wystarczy zainteresować się tym, co dzieje się w krajach azjatyckich. Poza tym konkurencja ta powoduje, że pszczelarze nie mogą podnosić ceny i w związku z tym ograniczają sprzedaż – co natomiast skutkuje zapełnieniem magazynów. Jakby tego było mało, miody często są mieszane ze sobą i może to pozostać tajemnicą. Producent nie musi podawać proporcji między produktem krajowym a zagranicznym. 

Prezes Opolskiego Związku Pszczelarzy informuje, że likwidowanie pasiek i rodzin pszczelich nie wchodzi w grę. Można usłyszeć nawet o tym, że jeśli będzie trzeba, to pszczelarze dołożą z własnych kieszeni. Rzecz jasna nie można jednak udawać, że problemu nie ma. Potrzebne są skuteczne rozwiązania! Czy takie się pojawią? Od roku Ministerstwo Rolnictwa dofinansowuje pasieki, ale jak się okazuje, to za mało. Na teraz wiemy tylko jedno – należy działać tu i teraz. 

Netografia

opole.naszemiasto.pl, Opolscy pszczelarze chowają miód do magazynów. Cena spadła poniżej opłacalności. Import wypiera rodzimy miód, https://opole.naszemiasto.pl/opolscy-pszczelarze-chowaja-miod-do-magazynow-cena-spadla/ar/c8-9295545, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.21



Liczba wyświetleń artykułu: 1070

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.