Portal Pszczelarski

Koszty produkcji pszczelej są tak wysokie, że pszczelarstwo przestaje się opłacać 2023

pszczelarstwo opolskie koszty produkcji pszczelej

Opolskich pszczelarzy można uznać za hobbystów i miłośników pszczół. Osoby te robią wiele dobrego, mimo że muszą zmagać się z poważnymi kłopotami. Krótko mówiąc, chodzi o pieniądze. 

Najlepiej będzie, jeśli odniesiemy się do konkretów – koszt produkcji kilograma polskiego miodu można szacować na jakieś 25 złotych (niekiedy jest nawet drożej). W skupie cena waha się od 12 do 18 złotych. Z kolei na targowiskach kilogram miodu może kosztować nawet 38 zł za kilogram. Ważne jest też to, że zdaniem zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego cena osiągnęła maksymalny poziom. 

Istotne jest również to, że polski miód musi konkurować z zagranicznymi produktami. Wiele osób pewnie sobie teraz pomyśli o Ukrainie, ale nie chodzi tylko o ten kraj. Wystarczy zainteresować się tym, co dzieje się w krajach azjatyckich. Poza tym konkurencja ta powoduje, że pszczelarze nie mogą podnosić ceny i w związku z tym ograniczają sprzedaż – co natomiast skutkuje zapełnieniem magazynów. Jakby tego było mało, miody często są mieszane ze sobą i może to pozostać tajemnicą. Producent nie musi podawać proporcji między produktem krajowym a zagranicznym. 

Prezes Opolskiego Związku Pszczelarzy informuje, że likwidowanie pasiek i rodzin pszczelich nie wchodzi w grę. Można usłyszeć nawet o tym, że jeśli będzie trzeba, to pszczelarze dołożą z własnych kieszeni. Rzecz jasna nie można jednak udawać, że problemu nie ma. Potrzebne są skuteczne rozwiązania! Czy takie się pojawią? Od roku Ministerstwo Rolnictwa dofinansowuje pasieki, ale jak się okazuje, to za mało. Na teraz wiemy tylko jedno – należy działać tu i teraz. 

Netografia

opole.naszemiasto.pl, Opolscy pszczelarze chowają miód do magazynów. Cena spadła poniżej opłacalności. Import wypiera rodzimy miód, https://opole.naszemiasto.pl/opolscy-pszczelarze-chowaja-miod-do-magazynow-cena-spadla/ar/c8-9295545, Data publikacji: 2023.04.21, Data odczytu: 2023.04.21



Liczba wyświetleń artykułu: 960

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.