Portal Pszczelarski

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwajcarii pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Joan Casanelles

Troska o życie pszczół to temat, o którym mówi się wiele. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy za słowami idą czyny. Wystarczy sobie pomyśleć choćby o pszczołach na dachach wieżowców. Czy to dobry pomysł? 

Zakładanie pasiek pszczół miododajnych w centrum miasta to działanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wydaje się też, że jest to postępowanie mające pozytywny wpływ na środowisko. Czy jednak nie są to wyłącznie pozory?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od samego początku, czyli tego, jakich ludzi określa się ekologami. Kiedyś mogliśmy usłyszeć o naukowcach, którzy zajmują się badaniem zależności między organizmami a środowiskiem, w którym żyją. Można też do tego dodać badanie zależności między poszczególnymi organizmami. Obecnie możemy dojść do wniosku, że ekologami mogą być wszyscy. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w mediach.

Jednocześnie możemy zaobserwować, że w naszym środowisku dochodzi do wielu zmian. Jest to widoczne nawet bez podpierania się wynikami badań naukowych. Jednym z przykładów jest zmniejszenie się liczby owadów i ptaków. W ten sposób dochodzimy do propagowania akcji na rzecz pomocy owadom zapylającym. Warto też zauważyć, że do propagowania tego rodzaju pomocy często wykorzystuje się pszczołę miodną. Owad ten jest powszechnie znany i lubiany (w końcu produkuje miód).

Zdawać by się mogło, że mamy piękny przykład pomocy pszczołom. Tymczasem szwajcarski ekolog Joan Casanelles ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Uważa on, że pszczoły miodne przyciągnęły wielu ludzi, dla których pieniądze są znacznie ważniejsze od środowiska. Odniósł się on też do tego, że wiele dzikich owadów nie może liczyć na zainteresowanie świata biznesu. Casanelles przypomniał również, że w pszczelarstwie nie chodzi o ratowanie dzikich pszczół. Z drugiej strony nie sposób zapomnieć, że od kilku lat modne stało się ustawianie uli (z pszczołami miodnymi) na dachach wieżowców. Uznaje się, że to dobry sposób na pokazanie wysiłku włożonego w ratowanie przyrody. Tym samym można powiedzieć, że chodzi głównie o skuteczny zabieg marketingowy – ocieplenie wizerunku danej działalności. Poza tym pszczole miodnej nie zagraża wyginięcie. 

Jakby tego wszystkiego było mało, pszczelarze twierdzą, że pasieki na dachach mają niekorzystny wpływ na pszczoły. W upalne dni jest po prostu za gorąco. Dodatkowo wysoka temperatura wpływa na zmianę nastawienia owadów. Pszczoły rezygnują ze zbierania pokarmu i koncentrują się na chłodzeniu gniazda oraz poszukiwaniu i transporcie wody. Czy marketing wygra ze zdrowym rozsądkiem? Na ten moment trudno na to liczyć, co już samo w sobie jest ogromną obawą.

Netografia

zpleszewa.pl, Pszczoły na dachach wieżowców. Dobry pomysł czy śmierć owadów?, https://zpleszewa.pl/wiadomosci/pszczoly-na-dachach-wiezowcow-dobry-pomysl-czy-smierc-owadow/pg1VeAvhm8R9B8D37BgF, Data publikacji: 2023.04.20, Data odczytu: 2023.04.21Liczba wyświetleń artykułu: 65

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą