Portal Pszczelarski

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwajcarii pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Joan Casanelles

Troska o życie pszczół to temat, o którym mówi się wiele. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy za słowami idą czyny. Wystarczy sobie pomyśleć choćby o pszczołach na dachach wieżowców. Czy to dobry pomysł? 

Zakładanie pasiek pszczół miododajnych w centrum miasta to działanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wydaje się też, że jest to postępowanie mające pozytywny wpływ na środowisko. Czy jednak nie są to wyłącznie pozory?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od samego początku, czyli tego, jakich ludzi określa się ekologami. Kiedyś mogliśmy usłyszeć o naukowcach, którzy zajmują się badaniem zależności między organizmami a środowiskiem, w którym żyją. Można też do tego dodać badanie zależności między poszczególnymi organizmami. Obecnie możemy dojść do wniosku, że ekologami mogą być wszyscy. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w mediach.

Jednocześnie możemy zaobserwować, że w naszym środowisku dochodzi do wielu zmian. Jest to widoczne nawet bez podpierania się wynikami badań naukowych. Jednym z przykładów jest zmniejszenie się liczby owadów i ptaków. W ten sposób dochodzimy do propagowania akcji na rzecz pomocy owadom zapylającym. Warto też zauważyć, że do propagowania tego rodzaju pomocy często wykorzystuje się pszczołę miodną. Owad ten jest powszechnie znany i lubiany (w końcu produkuje miód).

Zdawać by się mogło, że mamy piękny przykład pomocy pszczołom. Tymczasem szwajcarski ekolog Joan Casanelles ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Uważa on, że pszczoły miodne przyciągnęły wielu ludzi, dla których pieniądze są znacznie ważniejsze od środowiska. Odniósł się on też do tego, że wiele dzikich owadów nie może liczyć na zainteresowanie świata biznesu. Casanelles przypomniał również, że w pszczelarstwie nie chodzi o ratowanie dzikich pszczół. Z drugiej strony nie sposób zapomnieć, że od kilku lat modne stało się ustawianie uli (z pszczołami miodnymi) na dachach wieżowców. Uznaje się, że to dobry sposób na pokazanie wysiłku włożonego w ratowanie przyrody. Tym samym można powiedzieć, że chodzi głównie o skuteczny zabieg marketingowy – ocieplenie wizerunku danej działalności. Poza tym pszczole miodnej nie zagraża wyginięcie. 

Jakby tego wszystkiego było mało, pszczelarze twierdzą, że pasieki na dachach mają niekorzystny wpływ na pszczoły. W upalne dni jest po prostu za gorąco. Dodatkowo wysoka temperatura wpływa na zmianę nastawienia owadów. Pszczoły rezygnują ze zbierania pokarmu i koncentrują się na chłodzeniu gniazda oraz poszukiwaniu i transporcie wody. Czy marketing wygra ze zdrowym rozsądkiem? Na ten moment trudno na to liczyć, co już samo w sobie jest ogromną obawą.

Netografia

zpleszewa.pl, Pszczoły na dachach wieżowców. Dobry pomysł czy śmierć owadów?, https://zpleszewa.pl/wiadomosci/pszczoly-na-dachach-wiezowcow-dobry-pomysl-czy-smierc-owadow/pg1VeAvhm8R9B8D37BgF, Data publikacji: 2023.04.20, Data odczytu: 2023.04.21Liczba wyświetleń artykułu: 540

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.