Miś z pasją

Autor zdjęcia: Zdzisław Begierski
Witam!
Nazywam się Zdzisław Begierski, mam 48 lat, mieszkam w małej miejscowości w woj. dolnośląskim. Z zawodu jestem mechanikiem samochodowym. Moją pasją jest pszelarstwo i wędkarstwo.
Moja "przygoda" z pszczołami zaczęła się 26 lat temu. Na początku było to jedynie "podglądanie" starszego doświadczonego pszczelarza, który prowadził niewielką pasiekę na ulach poniemieckich. Potem będąc w wojsku postanowiłem się oczytać w tej dziedzinie. Zapoznawałem się z literaturą fachową - teoria jest przecież podstawą.
Gdy zrealizowałem plan pierwszy, czyli małżeństwo, przyszedł czas na wcielenie w życie następnego marzenia. Kupiłem mój pierwszy ul (do dziś mam do niego sentyment), ale ponieważ lubię eksperymentować i większość rzeczy staram się wykonywać sam, kolejne ule były już moim rękodziełem.
Przez kilka lat mojej praktyki były to pojedyncze ule leżakowe, które później przerobiłem na korpusowe. Własnoręcznie zrobiłem też miodziarkę, później topiarkę i izolatory do poddawania matek. W ubiegłym roku postanowiłem zrobić kilka nowych uli wyłożonych lipą. W trakcie poszukiwania odpowiedniego materiału natrafiłem u sprzedającego na okazały gruby pień lipy (wiedziałem, że szkoda tego "kawałka" na przetarcie). Wtedy właśnie zrodził się pomysł zrobienia ula figuralnego. Dlaczego właśnie niedźwiedź? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może dlatego, że z postury jestem raczej pokaźnych rozmiarów i żona od wielu lat zwraca się do mnie stosując formę misiu. A może bardziej, dlatego że w przypływie inwencji twórczej pomyślałem, że robiąc ul w kształcie niedźwiedzia zaspokoję wreszcie jego dziką naturę i apetyt na miodzik zasiedlając go pszczołami. Wreszcie ostatnia z możliwych teorii - był niedźwiedź Wojtek, dlaczego nie może więc być niedźwiedź ul?
Sukcesywnie w wolnych chwilach piłą spalinową i dłutem kontynuowałem swoją pracę. Kontury coraz bardziej się wyostrzały aż z kawałka lipy wyłonił się niedźwiedź (dobrze, że to nie było drewno wiśniowe, które ożyło w ręku Dżepetta. Mój niedźwiedź ożyje dopiero na wiosnę, kiedy go zasiedlę :) ). Ul jest na ramkach wielkopolskich, w brzuchu niedźwiedzia jest ich 8, natomiast w klatce piersiowej umieściłem 6, na tyle pozwoliły mi naturalne rozmiary lipy. Planuję, aby ten właśnie ul był w stanie półdzikim: z niewielką ingerencją na leczenie warrozy, pszczoły będą zimować na miodzie :)
Aby być w miarę samowystarczalnym zrobiłem praskę do robienia węzy. Uczyłem się na swoich błędach, obserwowałem nikłe efekty moich prób na silikonie o podwyższonej odporności termicznej, stosowałem też klej do kafelek, jednak to nie było to, czego szukałem. Postanowiłem wykorzystać resztki szpachli po remoncie samochodu. Próba wyszła idealnie - wreszcie się udało!
Pragnę zaprezentować też Państwu izolator do poddawania matek. Posiada on zasuwkę, przez którą można w późniejszym czasie przepuścić niewielką ilość robotnic, w końcowej fazie wypuścić matkę.
Cieszę się, że miałem możliwość podzielenia się moimi niewielkimi osiągnięciami w tej dziedzinie zgodnie założeniem portalu "wszystko z miłości do pszczół’" i dla ludzi z pasją.
Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć w galeriach Ul niedźwiedź oraz Własnoręcznie wykonany sprzęt pszczelarski.
Liczba wyświetleń artykułu: 3196
Komentarze z forum pszczelarskiego
eryk16 2014-01-05 10:10:30
blondynekkrk 2014-01-05 22:49:01
mlody_pszczelarz 2014-01-06 19:57:08
mati 2014-01-08 01:07:30
blondynekkrk 2014-01-09 18:34:02

Pasieka Zarodowa – inicjatywa pszczelarzy z powiatu kluczborskiego 2022
Rozwój pszczelarstwo w Maciejowej Jakub Wojas

Lipy kwitną coraz wcześniej 2022
Lipa, że lipa kwitnie wcześniej Jakub Wojas

Powiat limanowski przekazał pszczelarzom drzewa miododajne 2019
Rośliny miododajne trafiły do pszczelarzy z Krakowa i Nowego Sącza Jakub Wojas

Gmina Golub-Dobrzyń zasadzi 100 lip na 100-lecie Niepodległości Polski
Nasadzenia lip w gminie Golub-Dobrzyń Krzysztof Dębski

Kontrowersyjna wycinka trzech lip w Lublinie 2018
Kiedy potrzeba drzew miododajnych, urzędnicy je wycinają Krzysztof Dębski

Lipa drobnolistna - roślina miododajna
Wydajność miodowa lipy drobnolistnej Anna Celińska

Historia pszczelarstwa w kilku słowach
O początkach pszczelarstwa Muzeum Ziemi Miechowskiej
