Portal Pszczelarski

Miś z pasją

Autor zdjęcia: Zdzisław Begierski

historia ul figuralny drewno lipowe lipa ul niedźwiedź ul z pnia drewna lipowego prasa do robienia węzy izolator do poddawania matek pasja sami robi ul

Witam!

Nazywam się Zdzisław Begierski, mam 48 lat, mieszkam w małej miejscowości w woj. dolnośląskim. Z zawodu jestem mechanikiem samochodowym. Moją pasją jest pszelarstwo i wędkarstwo.

Moja "przygoda" z pszczołami zaczęła się 26 lat temu. Na początku było to jedynie "podglądanie" starszego doświadczonego pszczelarza, który prowadził niewielką pasiekę na ulach poniemieckich. Potem będąc w wojsku postanowiłem się oczytać w tej dziedzinie. Zapoznawałem się z literaturą fachową - teoria jest przecież podstawą.

Gdy zrealizowałem plan pierwszy, czyli małżeństwo, przyszedł czas na wcielenie w życie następnego marzenia. Kupiłem mój pierwszy ul (do dziś mam do niego sentyment), ale ponieważ lubię eksperymentować i większość rzeczy staram się wykonywać sam, kolejne ule były już moim rękodziełem.

Przez kilka lat mojej praktyki były to pojedyncze ule leżakowe, które później przerobiłem na korpusowe. Własnoręcznie zrobiłem też miodziarkę, później topiarkę i izolatory do poddawania matek. W ubiegłym roku postanowiłem zrobić kilka nowych uli wyłożonych lipą. W trakcie poszukiwania odpowiedniego materiału natrafiłem u sprzedającego na okazały gruby pień lipy (wiedziałem, że szkoda tego "kawałka" na przetarcie). Wtedy właśnie zrodził się pomysł zrobienia ula figuralnego. Dlaczego właśnie niedźwiedź? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może dlatego, że z postury jestem raczej pokaźnych rozmiarów i żona od wielu lat zwraca się do mnie stosując formę misiu. A może bardziej, dlatego że w przypływie inwencji twórczej pomyślałem, że robiąc ul w kształcie niedźwiedzia zaspokoję wreszcie jego dziką naturę i apetyt na miodzik zasiedlając go pszczołami. Wreszcie ostatnia z możliwych teorii - był niedźwiedź Wojtek, dlaczego nie może więc być niedźwiedź ul?

Sukcesywnie w wolnych chwilach piłą spalinową i dłutem kontynuowałem swoją pracę. Kontury coraz bardziej się wyostrzały aż z kawałka lipy wyłonił się niedźwiedź (dobrze, że to nie było drewno wiśniowe, które ożyło w ręku Dżepetta. Mój niedźwiedź ożyje dopiero na wiosnę, kiedy go zasiedlę :) ). Ul jest na ramkach wielkopolskich, w brzuchu niedźwiedzia jest ich 8, natomiast w klatce piersiowej umieściłem 6, na tyle pozwoliły mi naturalne rozmiary lipy. Planuję, aby ten właśnie ul był w stanie półdzikim: z niewielką ingerencją na leczenie warrozy, pszczoły będą zimować na miodzie :)

Aby być w miarę samowystarczalnym zrobiłem praskę do robienia węzy. Uczyłem się na swoich błędach, obserwowałem nikłe efekty moich prób na silikonie o podwyższonej odporności termicznej, stosowałem też klej do kafelek, jednak to nie było to, czego szukałem. Postanowiłem wykorzystać resztki szpachli po remoncie samochodu. Próba wyszła idealnie - wreszcie się udało!

Pragnę zaprezentować też Państwu izolator do poddawania matek. Posiada on zasuwkę, przez którą można w późniejszym czasie przepuścić niewielką ilość robotnic, w końcowej fazie wypuścić matkę.

Cieszę się, że miałem możliwość podzielenia się moimi niewielkimi osiągnięciami w tej dziedzinie zgodnie założeniem portalu "wszystko z miłości do pszczół’" i dla ludzi z pasją.

Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć w galeriach Ul niedźwiedź oraz Własnoręcznie wykonany sprzęt pszczelarski.Liczba wyświetleń artykułu: 2553

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2014-01-05 10:10:30

Bardzo fajna historia! Podziwiam Pana prace w galerii!

blondynekkrk

2014-01-05 22:49:01

Ma Pan talent! Gratulacje prosto z Krakowa:)

mlody_pszczelarz

2014-01-06 19:57:08

ladny ten ul figuralny, brawo!

mati

2014-01-08 01:07:30

fajny tekst wiencej prosze

blondynekkrk

2014-01-09 18:34:02

A ja jeszcze dodam, że czytam ten artykuł już trzeci raz i dalej się nim zachwycam :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.