Portal Pszczelarski

Miś z pasją

Autor zdjęcia: Zdzisław Begierski

historia ul figuralny drewno lipowe lipa ul niedźwiedź ul z pnia drewna lipowego prasa do robienia węzy izolator do poddawania matek pasja sami robi ul

Witam!

Nazywam się Zdzisław Begierski, mam 48 lat, mieszkam w małej miejscowości w woj. dolnośląskim. Z zawodu jestem mechanikiem samochodowym. Moją pasją jest pszelarstwo i wędkarstwo.

Moja "przygoda" z pszczołami zaczęła się 26 lat temu. Na początku było to jedynie "podglądanie" starszego doświadczonego pszczelarza, który prowadził niewielką pasiekę na ulach poniemieckich. Potem będąc w wojsku postanowiłem się oczytać w tej dziedzinie. Zapoznawałem się z literaturą fachową - teoria jest przecież podstawą.

Gdy zrealizowałem plan pierwszy, czyli małżeństwo, przyszedł czas na wcielenie w życie następnego marzenia. Kupiłem mój pierwszy ul (do dziś mam do niego sentyment), ale ponieważ lubię eksperymentować i większość rzeczy staram się wykonywać sam, kolejne ule były już moim rękodziełem.

Przez kilka lat mojej praktyki były to pojedyncze ule leżakowe, które później przerobiłem na korpusowe. Własnoręcznie zrobiłem też miodziarkę, później topiarkę i izolatory do poddawania matek. W ubiegłym roku postanowiłem zrobić kilka nowych uli wyłożonych lipą. W trakcie poszukiwania odpowiedniego materiału natrafiłem u sprzedającego na okazały gruby pień lipy (wiedziałem, że szkoda tego "kawałka" na przetarcie). Wtedy właśnie zrodził się pomysł zrobienia ula figuralnego. Dlaczego właśnie niedźwiedź? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może dlatego, że z postury jestem raczej pokaźnych rozmiarów i żona od wielu lat zwraca się do mnie stosując formę misiu. A może bardziej, dlatego że w przypływie inwencji twórczej pomyślałem, że robiąc ul w kształcie niedźwiedzia zaspokoję wreszcie jego dziką naturę i apetyt na miodzik zasiedlając go pszczołami. Wreszcie ostatnia z możliwych teorii - był niedźwiedź Wojtek, dlaczego nie może więc być niedźwiedź ul?

Sukcesywnie w wolnych chwilach piłą spalinową i dłutem kontynuowałem swoją pracę. Kontury coraz bardziej się wyostrzały aż z kawałka lipy wyłonił się niedźwiedź (dobrze, że to nie było drewno wiśniowe, które ożyło w ręku Dżepetta. Mój niedźwiedź ożyje dopiero na wiosnę, kiedy go zasiedlę :) ). Ul jest na ramkach wielkopolskich, w brzuchu niedźwiedzia jest ich 8, natomiast w klatce piersiowej umieściłem 6, na tyle pozwoliły mi naturalne rozmiary lipy. Planuję, aby ten właśnie ul był w stanie półdzikim: z niewielką ingerencją na leczenie warrozy, pszczoły będą zimować na miodzie :)

Aby być w miarę samowystarczalnym zrobiłem praskę do robienia węzy. Uczyłem się na swoich błędach, obserwowałem nikłe efekty moich prób na silikonie o podwyższonej odporności termicznej, stosowałem też klej do kafelek, jednak to nie było to, czego szukałem. Postanowiłem wykorzystać resztki szpachli po remoncie samochodu. Próba wyszła idealnie - wreszcie się udało!

Pragnę zaprezentować też Państwu izolator do poddawania matek. Posiada on zasuwkę, przez którą można w późniejszym czasie przepuścić niewielką ilość robotnic, w końcowej fazie wypuścić matkę.

Cieszę się, że miałem możliwość podzielenia się moimi niewielkimi osiągnięciami w tej dziedzinie zgodnie założeniem portalu "wszystko z miłości do pszczół’" i dla ludzi z pasją.

Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć w galeriach Ul niedźwiedź oraz Własnoręcznie wykonany sprzęt pszczelarski.Liczba wyświetleń artykułu: 2889

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2014-01-05 10:10:30

Bardzo fajna historia! Podziwiam Pana prace w galerii!

blondynekkrk 2014-01-05 22:49:01

Ma Pan talent! Gratulacje prosto z Krakowa:)

mlody_pszczelarz 2014-01-06 19:57:08

ladny ten ul figuralny, brawo!

mati 2014-01-08 01:07:30

fajny tekst wiencej prosze

blondynekkrk 2014-01-09 18:34:02

A ja jeszcze dodam, że czytam ten artykuł już trzeci raz i dalej się nim zachwycam :)  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Dyniowe drożdżowe z awokado

Puchowa owsianka na różanym mleku

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi