Portal Pszczelarski

W Psarskiem dzieci budowały domki dla dzikich pszczół 2023

pszczelarstwo wielkopolskie domki dla pszczół

W Psarskiem mamy świetlicę socjoterapeutyczną Iskra. Właśnie tam dzieci miały okazję bliżej poznać pszczoły. O szczegółach można powiedzieć wiele – na pewno należy mieć na uwadze, że chodzi o owady, które są niezwykle pożyteczne. Prawdopodobnie najwięcej mówi się o miodzie, ale zasługi pszczół są znacznie większe. Można też powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z teorią i praktyką. Krótko mówiąc, dzieci miały okazję budować domki dla pszczół. Budowę domków dla zapylaczy można w ogóle uznać za główny cel warsztatów. 

Warto też wiedzieć, że w kontekście pszczół prawdopodobnie często myślimy o jednym gatunku. Zapewne wielokrotnie słyszy się też, że chodzi o pszczołę miodną. Prawda jest jednak taka, że w Polsce znajdziemy kilkaset gatunków tych niewielkich owadów. Co więcej, wśród nich mamy pszczoły murarki i to właśnie dla tych owadów zbudowano domki. 

Rodzaj murarka obejmuje 18 gatunków pszczół. Najbardziej pospolity gatunek to murarka ogrodowa – gatunek ten występuje na terenie całego kraju. Murarka ogrodowa to przykład pszczół samotnic, które żyją w koloniach. Pszczoła średniej wielkości. Samce mają 8-10 mm, z kolei samice 10-12 mm.

Netografia

srem.naszemiasto.pl, Dzieci budowały domki dla pszczół i nie tylko. Wystarczyły plastikowe butelki i suche badyle! Sprawdź, co się działo w świetlicy w Psarskiem, https://srem.naszemiasto.pl/dzieci-budowaly-domki-dla-pszczol-i-nie-tylko-wystarczyly/ar/c5-9286577, Data publikacji: 2023.04.14, Data odczytu: 2023.04.19

portalogrodniczy.pl, Pszczoła murarka ogrodowa – hodowla, jak zrobić domek, https://poradnikogrodniczy.pl/pszczola-murarka-ogrodowa-hodowla-jak-zrobic-domek.php, data odczytu 2023.04.19Liczba wyświetleń artykułu: 382

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato