Portal Pszczelarski

Pszczoły wędrujące - nie ma co ich się bać!

pszczelarstwo wielkopolskie rój pszczół

Wiosna to czas, kiedy do życia budzą się owady – kończy się zimowa przerwa. Normalna sprawa, ale są sytuacje, w przypadku których niekoniecznie wiemy, jak należy się zachować. Świetnym przykładem spotkanie tzw. pszczół wędrujących. Jak reagować na te pszczoły?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o roju, który potrafi wyjść z rodziny pszczelej i zwyczajnie szukać nowego miejsca. Powody takiego stanu rzeczy są różne, ale to w tym momencie nie jest najistotniejsze. Najważniejsze jest to, że ewentualne spotkanie z rojem to coś, co nie powinno niepokoić. Należy też pamiętać, że roju nie powinno się drażnić i zrzucać. Wskazane jest także skontaktowanie się z pszczelarzem. Poza tym mowa o roju, który jest spokojny. Pszczoły nie są agresywne ze względu na to, że mają wola napełnione miodem. Owady te wychodzą dopiero wtedy, kiedy uda się zabezpieczyć odpowiednią ilość pożywienia. 

Istotne jest też to, że ludzie powinni być świadomi tego, iż rojenie się pszczół to zjawisko naturalne.

Netografia

eska.pl, Widzisz kłąb pszczół? Nie panikuj i nie drażnij owadów. Apelują pszczelarze z Kalisza, https://www.eska.pl/kalisz/widzisz-klab-pszczol-nie-panikuj-i-nie-draznij-owadow-apeluja-pszczelarze-z-kalisza-aa-zviH-Djkh-31W9.html, Data publikacji: 2023.04.16, Data odczytu: 2023.04.19Liczba wyświetleń artykułu: 174

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Nan-e qandi

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II