Portal Pszczelarski

Pszczoły wędrujące - nie ma co ich się bać!

pszczelarstwo wielkopolskie rój pszczół

Wiosna to czas, kiedy do życia budzą się owady – kończy się zimowa przerwa. Normalna sprawa, ale są sytuacje, w przypadku których niekoniecznie wiemy, jak należy się zachować. Świetnym przykładem spotkanie tzw. pszczół wędrujących. Jak reagować na te pszczoły?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o roju, który potrafi wyjść z rodziny pszczelej i zwyczajnie szukać nowego miejsca. Powody takiego stanu rzeczy są różne, ale to w tym momencie nie jest najistotniejsze. Najważniejsze jest to, że ewentualne spotkanie z rojem to coś, co nie powinno niepokoić. Należy też pamiętać, że roju nie powinno się drażnić i zrzucać. Wskazane jest także skontaktowanie się z pszczelarzem. Poza tym mowa o roju, który jest spokojny. Pszczoły nie są agresywne ze względu na to, że mają wola napełnione miodem. Owady te wychodzą dopiero wtedy, kiedy uda się zabezpieczyć odpowiednią ilość pożywienia. 

Istotne jest też to, że ludzie powinni być świadomi tego, iż rojenie się pszczół to zjawisko naturalne.

Netografia

eska.pl, Widzisz kłąb pszczół? Nie panikuj i nie drażnij owadów. Apelują pszczelarze z Kalisza, https://www.eska.pl/kalisz/widzisz-klab-pszczol-nie-panikuj-i-nie-draznij-owadow-apeluja-pszczelarze-z-kalisza-aa-zviH-Djkh-31W9.html, Data publikacji: 2023.04.16, Data odczytu: 2023.04.19



Liczba wyświetleń artykułu: 2058

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą