Portal Pszczelarski

II Małopolski Dzień dla Klimatu 2023 - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo małopolskie Małopolski Dzień dla Klimatu

W trakcie obchodów II Małopolskiego Dnia dla Klimatu w 2023 działo się naprawdę wiele. Koordynatorzy skoncentrowali się na sadzeniu drzew i znaczeniu owadów zapylających. 

Podczas różnorakich eventów koncentrujemy się na tym, co dzieje się tu i teraz. To zrozumiałe, ale nie można też zapomnieć o przyszłości. Zawsze bardzo ważne jest doprowadzenie do sytuacji, w której mamy zmianę nastawienia. Trzeba zrobić wszystko, aby przyszłość wyglądała lepiej. 

W tym kontekście na pewno istotne jest to, że miejscowi pszczelarze otrzymali ponad pół tysiąca sadzonek drzew owocowych. Chodzi o drzewa starych odmian – jabłoń, wiśnia, czereśnia, grusza, śliwa, morela czy brzoskwinia. Drzewa te zaliczają się do gatunków miododajnych, ale to nie wszystko. Ważna jest choćby większa odporność na szkodniki i choroby. Tym samym można mówić o szansie na znaczące ograniczenia wykonywania zabezpieczających oprysków chemicznych.

Nie można też zapomnieć o warsztatach pszczelarskich, możliwości poznania zawodu pszczelarza czy zapoznaniu się ze znaczeniem wszystkich owadów zapylających – w przyrodzie i w działalności człowieka. Musimy mieć świadomość tego, że spora część pożywienia to zasługa właśnie owadów zapylających.

II Małopolski Dzień dla Klimatu to kampania odbywająca się w związku z projektem LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.

Netografia

dziennikpolski24.pl, Powiat miechowski. Dzień dla Klimatu. Owocowe drzewa i kwietne łąki dla pszczół, https://dziennikpolski24.pl/powiat-miechowski-dzien-dla-klimatu-owocowe-drzewa-i-kwietne-laki-dla-pszczol/ar/c5-17461745, Data publikacji: 2023.04.16, Data odczytu 2023.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 52

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy