Portal Pszczelarski

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Kiedy w mieście widzimy ule, z pewnością w większości przypadków odbieramy to jako coś pozytywnego. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy tak jest naprawdę. Czy przypadkiem nie mamy do czynienia ze szkodą?

Eksperci uważają, że pszczelarstwo to nie jest działalność mająca na celu ratowanie dzikich pszczół. Możemy nawet mówić o porównaniu z bydłem czy zwierzętami domowymi. Jeżeli mamy bydło, nie oznacza to przecież tego, że w ten sposób chronimy dzikie ssaki. Posiadanie zwierząt domowych także nie wpływa na ochronę dzikich ssaków. 

Poza tym w Toronto przeprowadzono badanie, które powinno zainteresować wielu. Policzono, że od 2013 do 2020 roku liczba gatunków dzikich pszczół zmalała ze 177 do 120. Co więcej, w międzyczasie pojawiło się ok. 3 tys. uli z pszczołami miodnymi. Poza tym tylko pszczoły miodne były hodowane. Efekt tych obliczeń był taki, że najmniej dzikich gatunków mieliśmy tam, gdzie przybyło najwięcej pszczół miodnych. Jeżeli ktoś myśli, że to wyłącznie kanadyjski problem, to jest to błąd. Biorąc pod uwagę reakcję innych państw, z pełnym przekonaniem możemy rozmawiać o światowym problemie. Zresztą niepochlebne opinie o miejskich ulach słyszeliśmy także w naszym kraju. 

Jakie pszczoły możemy zauważyć?

Dobrze też zastanowić się na temat tego, jakie pszczoły możemy zobaczyć. Niewykluczone, że wiele osób myśli, iż mamy jeden gatunek, a takie myślenie jest dalekie od prawdy. Realia są takie, że na świecie znajdziemy 20-30 tys. gatunków pszczół. W Polsce oczywiście aż tyle nie ma, ale to nieistotne. Istotne jest to, że za najskuteczniejsze zapylacze uważa się pszczoły samotnice i trzmiele. Z drugiej strony gatunki te charakteryzują się krótszym zasięgiem lotu niż pszczoły miodne. Do tego kolonie tego gatunku liczą kilkadziesiąt tysięcy. Zdarza się również, że niektóre pszczoły zbierają pyłek z określonych gatunków lub po prostu zbiory trwają w konkretnym czasie. Co za tym idzie, im więcej pszczół miodnych, tym trudniej pozostałym owadom o przetrwanie.

Netografia

onet.pl, Ule w mieście bardziej szkodą, niż pomagają. https://www.onet.pl/informacje/ziemia-na-rozdrozu/ule-w-miescie-szkodza-pszczolom-najwiekszym-zagrozeniem-pszczelarze/vkcv8pb,30bc1058, Data publikacji: 2023.04.14, Data odczytu: 2023.04.17



Liczba wyświetleń artykułu: 350

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie