Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Kiedy w mieście widzimy ule, z pewnością w większości przypadków odbieramy to jako coś pozytywnego. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy tak jest naprawdę. Czy przypadkiem nie mamy do czynienia ze szkodą?

Eksperci uważają, że pszczelarstwo to nie jest działalność mająca na celu ratowanie dzikich pszczół. Możemy nawet mówić o porównaniu z bydłem czy zwierzętami domowymi. Jeżeli mamy bydło, nie oznacza to przecież tego, że w ten sposób chronimy dzikie ssaki. Posiadanie zwierząt domowych także nie wpływa na ochronę dzikich ssaków. 

Poza tym w Toronto przeprowadzono badanie, które powinno zainteresować wielu. Policzono, że od 2013 do 2020 roku liczba gatunków dzikich pszczół zmalała ze 177 do 120. Co więcej, w międzyczasie pojawiło się ok. 3 tys. uli z pszczołami miodnymi. Poza tym tylko pszczoły miodne były hodowane. Efekt tych obliczeń był taki, że najmniej dzikich gatunków mieliśmy tam, gdzie przybyło najwięcej pszczół miodnych. Jeżeli ktoś myśli, że to wyłącznie kanadyjski problem, to jest to błąd. Biorąc pod uwagę reakcję innych państw, z pełnym przekonaniem możemy rozmawiać o światowym problemie. Zresztą niepochlebne opinie o miejskich ulach słyszeliśmy także w naszym kraju. 

Jakie pszczoły możemy zauważyć?

Dobrze też zastanowić się na temat tego, jakie pszczoły możemy zobaczyć. Niewykluczone, że wiele osób myśli, iż mamy jeden gatunek, a takie myślenie jest dalekie od prawdy. Realia są takie, że na świecie znajdziemy 20-30 tys. gatunków pszczół. W Polsce oczywiście aż tyle nie ma, ale to nieistotne. Istotne jest to, że za najskuteczniejsze zapylacze uważa się pszczoły samotnice i trzmiele. Z drugiej strony gatunki te charakteryzują się krótszym zasięgiem lotu niż pszczoły miodne. Do tego kolonie tego gatunku liczą kilkadziesiąt tysięcy. Zdarza się również, że niektóre pszczoły zbierają pyłek z określonych gatunków lub po prostu zbiory trwają w konkretnym czasie. Co za tym idzie, im więcej pszczół miodnych, tym trudniej pozostałym owadom o przetrwanie.

Netografia

onet.pl, Ule w mieście bardziej szkodą, niż pomagają. https://www.onet.pl/informacje/ziemia-na-rozdrozu/ule-w-miescie-szkodza-pszczolom-najwiekszym-zagrozeniem-pszczelarze/vkcv8pb,30bc1058, Data publikacji: 2023.04.14, Data odczytu: 2023.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 235

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.