Portal Pszczelarski

Pogoda na początku 2023 roku nie sprzyja pszczelarzom z Podlasia

pszczelarstwo podlaskie ciasto pszczele

Na pewne rzeczy ludzie nie mają wpływu. Najlepszym tego przykładem jesst pogoda. Czy podlascy pszczelarze mają się czego obawiać?

Bez wątpienia pogodę można określić kapryśną. Zaczęło się od wczesnego wybudzenia pszczół, natomiast później mieliśmy ochłodzenie, które przedłużyło się do kwietnia. Efekt tego jest taki, że owady nie zbierały pyłku, a "rozgościły się" w ulach. Jak można usłyszeć, podczas pierwszych zbiorów miodu mogą pojawić się problemu. Dokładnie mówiąc, rodziny mogą nie być w stanie osiągnąć właściwej siły na zbiory pierwszego wielokwiatowego miodu. Tyczy się to klonów, mniszka czy nawet rzepaku. Oczywiście sytuacja w każdej chwili może się zmienić. Cały czas trzeba koncentrować się na tym, co przyniesie przyszłość.

Niektórzy mogą też dodać, że niekorzystna aura to nie tylko mniejsze zbiory. W końcu trzeba także pamiętać o ubożejących ulach! Pszczoły wykorzystują zapasy zimowe, a te przecież nie są nieograniczone. Co więcej, kiedy zapasy się kończą, trudno jest mówić o jakimś wsparciu. Część osób może zwrócić uwagę na ciasto pszczele (sacharozę), ale czy to jest opcja, którą należy polecać? Musimy być świadomi tego, że nie jest to rozwiązanie kłopotu. Podanie sacharozy w odpowiednim czasie to utrzymanie pszczoły przy życiu, jak i zaburzenie rozwoju całej rodziny. Istotne jest też to, że nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli usłyszeć o podwyżkach cen miodu. To zła, ale i raczej dość zaskakująca wiadomość.

Bibliografia

radio.bialystok.pl, Pszczelarze z naszego regionu mają powody do zmartwień, https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/225292, Data publikacji: 2023.04.12, Data odczytu: 2023.04.13



Liczba wyświetleń artykułu: 78

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku