Portal Pszczelarski

Pomoc dla poszkodowanych pszczelarzy, nie tylko z Rzeszowa

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Maciej Szela Rafał Szela

Niektórzy pszczelarze nie mają łatwego życia - wystarczy pomyśleć o ludziach, którzy stracili swoje pasieki z przyczyn losowych. Niemniej jednak osoby te mogą liczyć na wsparcie. Chodzi o pomoc, za którą stoi Stowarzyszenie Tak Dla Pszczół. 

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pomoc odbywać się będzie przy wsparciu samorządu Rzeszowa. Stowarzyszenie prowadzone jest przez Bank Pszczeli. Osoby zainteresowane ofertą już mogą się zgłaszać! Numer telefonu to 606 989 406.

Dla niezorientowanych – Bank Pszczeli to w tym momencie 170 rodzin. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku rodzin będzie 300. Za założenie banku odpowiadają Maciej i Rafał Szelowie – bracia pszczelarze, ale i inicjatorzy programu TAKdlaPszczół czy założyciele pasieki miejskiej w Rzeszowie. Ponadto są to osoby mocno doświadczone przez los – obaj panowie wiedzą, jak to jest stracić wszystkie swoje pszczoły.

Bank Pszczeli powstał z myślą o pszczelarzach, którzy muszą mierzyć się z wytruciem pasiek. Za przykład może posłużyć choćby zatrucie opryskami rolniczymi. Z drugiej strony w przypadku zatrucia należy też pamiętać o zgłoszeniu sprawy na policję i do urzędu gminy. Istotne jest także wykonanie dokumentacji fotograficznej. Wartość pomocy wynosi 20 procent utraconych rodzin pszczelich. Dobrze też wiedzieć, że pomoc dotyczy pszczół, uli i kosztów transportu.

Nie bez znaczenia jest też to, jak postępują lokalni politycy. W ciągu dwóch ostatnich lat sfinansowano posadzenie ponad dwóch tysięcy miododajnych roślin! Warto też mieć świadomość tego, że Rzeszów ma być miastem neutralnym klimatycznie, bioróżnorodnym. Prowadzone działania wykraczają znacznie poza pomoc pszczołom.

Bibliografia

rzeszow.tvp.pl, Bank Pszczeli pomoże poszkodowanym pszczelarzom, https://rzeszow.tvp.pl/69127219/bank-pszczeli-pomoze-poszkodowanym-pszczelarzom, Data publikacji: 2023.04.12, Data odczytu: 2023.04.12Liczba wyświetleń artykułu: 95

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Serniczki z malinami i miodem

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chałka z szafranem i miodem