Portal Pszczelarski

Pomoc dla poszkodowanych pszczelarzy, nie tylko z Rzeszowa

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Maciej Szela Rafał Szela

Niektórzy pszczelarze nie mają łatwego życia - wystarczy pomyśleć o ludziach, którzy stracili swoje pasieki z przyczyn losowych. Niemniej jednak osoby te mogą liczyć na wsparcie. Chodzi o pomoc, za którą stoi Stowarzyszenie Tak Dla Pszczół. 

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pomoc odbywać się będzie przy wsparciu samorządu Rzeszowa. Stowarzyszenie prowadzone jest przez Bank Pszczeli. Osoby zainteresowane ofertą już mogą się zgłaszać! Numer telefonu to 606 989 406.

Dla niezorientowanych – Bank Pszczeli to w tym momencie 170 rodzin. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku rodzin będzie 300. Za założenie banku odpowiadają Maciej i Rafał Szelowie – bracia pszczelarze, ale i inicjatorzy programu TAKdlaPszczół czy założyciele pasieki miejskiej w Rzeszowie. Ponadto są to osoby mocno doświadczone przez los – obaj panowie wiedzą, jak to jest stracić wszystkie swoje pszczoły.

Bank Pszczeli powstał z myślą o pszczelarzach, którzy muszą mierzyć się z wytruciem pasiek. Za przykład może posłużyć choćby zatrucie opryskami rolniczymi. Z drugiej strony w przypadku zatrucia należy też pamiętać o zgłoszeniu sprawy na policję i do urzędu gminy. Istotne jest także wykonanie dokumentacji fotograficznej. Wartość pomocy wynosi 20 procent utraconych rodzin pszczelich. Dobrze też wiedzieć, że pomoc dotyczy pszczół, uli i kosztów transportu.

Nie bez znaczenia jest też to, jak postępują lokalni politycy. W ciągu dwóch ostatnich lat sfinansowano posadzenie ponad dwóch tysięcy miododajnych roślin! Warto też mieć świadomość tego, że Rzeszów ma być miastem neutralnym klimatycznie, bioróżnorodnym. Prowadzone działania wykraczają znacznie poza pomoc pszczołom.

Bibliografia

rzeszow.tvp.pl, Bank Pszczeli pomoże poszkodowanym pszczelarzom, https://rzeszow.tvp.pl/69127219/bank-pszczeli-pomoze-poszkodowanym-pszczelarzom, Data publikacji: 2023.04.12, Data odczytu: 2023.04.12Liczba wyświetleń artykułu: 273

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Jak chronić ramki z woszczyzną przed motylicą?

System Flow Hive - nowoczesne miodobranie

Linia pszczół car: Kamianka