Portal Pszczelarski

Pomoc dla poszkodowanych pszczelarzy, nie tylko z Rzeszowa

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Maciej Szela Rafał Szela

Niektórzy pszczelarze nie mają łatwego życia - wystarczy pomyśleć o ludziach, którzy stracili swoje pasieki z przyczyn losowych. Niemniej jednak osoby te mogą liczyć na wsparcie. Chodzi o pomoc, za którą stoi Stowarzyszenie Tak Dla Pszczół. 

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pomoc odbywać się będzie przy wsparciu samorządu Rzeszowa. Stowarzyszenie prowadzone jest przez Bank Pszczeli. Osoby zainteresowane ofertą już mogą się zgłaszać! Numer telefonu to 606 989 406.

Dla niezorientowanych – Bank Pszczeli to w tym momencie 170 rodzin. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku rodzin będzie 300. Za założenie banku odpowiadają Maciej i Rafał Szelowie – bracia pszczelarze, ale i inicjatorzy programu TAKdlaPszczół czy założyciele pasieki miejskiej w Rzeszowie. Ponadto są to osoby mocno doświadczone przez los – obaj panowie wiedzą, jak to jest stracić wszystkie swoje pszczoły.

Bank Pszczeli powstał z myślą o pszczelarzach, którzy muszą mierzyć się z wytruciem pasiek. Za przykład może posłużyć choćby zatrucie opryskami rolniczymi. Z drugiej strony w przypadku zatrucia należy też pamiętać o zgłoszeniu sprawy na policję i do urzędu gminy. Istotne jest także wykonanie dokumentacji fotograficznej. Wartość pomocy wynosi 20 procent utraconych rodzin pszczelich. Dobrze też wiedzieć, że pomoc dotyczy pszczół, uli i kosztów transportu.

Nie bez znaczenia jest też to, jak postępują lokalni politycy. W ciągu dwóch ostatnich lat sfinansowano posadzenie ponad dwóch tysięcy miododajnych roślin! Warto też mieć świadomość tego, że Rzeszów ma być miastem neutralnym klimatycznie, bioróżnorodnym. Prowadzone działania wykraczają znacznie poza pomoc pszczołom.

Bibliografia

rzeszow.tvp.pl, Bank Pszczeli pomoże poszkodowanym pszczelarzom, https://rzeszow.tvp.pl/69127219/bank-pszczeli-pomoze-poszkodowanym-pszczelarzom, Data publikacji: 2023.04.12, Data odczytu: 2023.04.12



Liczba wyświetleń artykułu: 368

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Chałka z szafranem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim