Portal Pszczelarski

Stephen Buchmann twierdzi, że pszczoły mają świadomość

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Stephen Buchmann

Zasługi pszczół dla ludzkości to temat, o którym dyskutuje się stosunkowo często. Niemniej jednak raczej nie zastanawiamy się nad tym, czy owady te działają świadomie.

Stephen Buchmann i jego odkrycie

Świadomość pszczół to temat, który może wywoływać ożywione dyskusje, ale liczą się fakty. Za najnowsze ustalenia odpowiada Stephen Buchmann. Stephen Buchmann jest profesorem na wydziałach Entomologii oraz Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Arizony w USA. To osoba, która bada pszczoły od ponad czterdziestu lat. 

Badania nad emocjami pszczół to sprawa, która interesuje niewielu naukowców. Niemniej Buchmann jest w tej grupie. Realne jest też to, że owady te mają prymitywną formę świadomości. Profesor nawiązał także do tego, jak postępują ludzie - chodzi o wykorzystywanie ogromnych środków chemicznych i niszczenie naturalnych siedlisk żerowania. Ludzie jakby nie zdawali sobie sprawy z tego, co się dzieje. Poza tym pszczoły potrafią demonstrować złożone emocje. Chodzi o optymizm, frustrację, rozbawienie czy strach. Możemy też usłyszeć, że pszczoły mają doświadczać czegoś podobnego do stresu pourazowego. Nie można nawet wykluczyć, że owady te są w stanie rozpoznawać nasze twarze, przetwarzać długoterminowe wspomnienia w trakcie snu lub nawet śnić. 

Bardzo możliwe, że o pszczołach wiemy znacznie mniej, niż mogłoby się wydawać.

Bibliografia

spidersweb.pl, Pszczoły mają świadomość. Już nigdy nie spojrzysz na te owady tak samo, https://spidersweb.pl/2023/04/pszczoly-maja-swiadomosc.html, Data publikacji: 2023.04.10, Data odczytu: 2023.04.10Liczba wyświetleń artykułu: 636

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie