Portal Pszczelarski

Cztery pory roku w świecie zapylaczy - wystawa pszczelarska 2023

pszczelarstwo wielkopolskie wydarzenia pszczelarskie wystawa pszczelarska Cztery pory roku w świecie zapylaczy Poznań dla pszczół

Przy siedzibie Zakładu Lasów Poznańskich na Dębinie pojawiła się wyjątkowa wystawa. Tytuł tej wystawy to "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Jak sama nazwa wskazuje, celem jest udokumentowanie tego, jak wygląda życie owadów zapylających.

Osoby zainteresowane szczegółami powinny pamiętać o tym, że chodzi o ścieżkę, na którą składają się tablice informacyjne i obiekty pokazowe (można zobaczyć ul, hotel dla owadów czy rzeźbę pszczoły). Warto również mieć świadomość tego, że nie jest to propozycja jedynie dla najmłodszych. Wystawa powstała z myślą o wszystkich. Każda osoba powinna mieć wiedzę na temat roli i znaczenia owadów zapylających. Interesujące jest też to, że możemy rozmawiać o materiałach edukacyjnych w postaci zagadek i łamigłówek - materiały te mogą zostać pobrane za pomocą kodów QR.

Poza tym mowa o wystawie, która jest uniwersalna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się prowadzeniem warsztatów, zielonych lekcji czy spacerów edukacyjnych. Dobrze też wiedzieć, że przygotowane materiały zawierają propozycje zabaw i zajęć dla klas 1-6. Niemniej jednak zawsze można pokusić się o modyfikacje – przy modyfikacjach mogą powstać propozycje dla nieco starszych dzieci.

Podczas tworzenia wystawy pamiętano także o osobach niepełnosprawnych. Tym samym mamy do czynienia choćby z alfabetem Braille’a. Na uwagę zasługują też na pewno tablice tyflograficzne - tablice te sprawiają, że do poznania budowy trzmiela lub kwiatu wystarczy sam dotyk. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, zawsze można liczyć na wyjaśnienie – naturalnie tyczy się to też innych spraw. 

"Cztery pory roku w świecie zapylaczy" powstały dzięki programowi "Poznań dla pszczół". Za realizację odpowiadał Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Wystawa dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Netografia

tenpoznan.pl, Pszczoły na wystawie w Poznaniu. „Niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody”, https://tenpoznan.pl/pszczoly-na-wystawie-w-poznaniu-niesamowite-bogactwo-i-roznorodnosc-przyrody/, Data publikacji: 2023.04.05, Data odczytu: 2023.04.08Liczba wyświetleń artykułu: 86

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim