Portal Pszczelarski

Cztery pory roku w świecie zapylaczy - wystawa pszczelarska 2023

pszczelarstwo wielkopolskie wydarzenia pszczelarskie wystawa pszczelarska Cztery pory roku w świecie zapylaczy Poznań dla pszczół

Przy siedzibie Zakładu Lasów Poznańskich na Dębinie pojawiła się wyjątkowa wystawa. Tytuł tej wystawy to "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". Jak sama nazwa wskazuje, celem jest udokumentowanie tego, jak wygląda życie owadów zapylających.

Osoby zainteresowane szczegółami powinny pamiętać o tym, że chodzi o ścieżkę, na którą składają się tablice informacyjne i obiekty pokazowe (można zobaczyć ul, hotel dla owadów czy rzeźbę pszczoły). Warto również mieć świadomość tego, że nie jest to propozycja jedynie dla najmłodszych. Wystawa powstała z myślą o wszystkich. Każda osoba powinna mieć wiedzę na temat roli i znaczenia owadów zapylających. Interesujące jest też to, że możemy rozmawiać o materiałach edukacyjnych w postaci zagadek i łamigłówek - materiały te mogą zostać pobrane za pomocą kodów QR.

Poza tym mowa o wystawie, która jest uniwersalna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się prowadzeniem warsztatów, zielonych lekcji czy spacerów edukacyjnych. Dobrze też wiedzieć, że przygotowane materiały zawierają propozycje zabaw i zajęć dla klas 1-6. Niemniej jednak zawsze można pokusić się o modyfikacje – przy modyfikacjach mogą powstać propozycje dla nieco starszych dzieci.

Podczas tworzenia wystawy pamiętano także o osobach niepełnosprawnych. Tym samym mamy do czynienia choćby z alfabetem Braille’a. Na uwagę zasługują też na pewno tablice tyflograficzne - tablice te sprawiają, że do poznania budowy trzmiela lub kwiatu wystarczy sam dotyk. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, zawsze można liczyć na wyjaśnienie – naturalnie tyczy się to też innych spraw. 

"Cztery pory roku w świecie zapylaczy" powstały dzięki programowi "Poznań dla pszczół". Za realizację odpowiadał Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Wystawa dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Netografia

tenpoznan.pl, Pszczoły na wystawie w Poznaniu. „Niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody”, https://tenpoznan.pl/pszczoly-na-wystawie-w-poznaniu-niesamowite-bogactwo-i-roznorodnosc-przyrody/, Data publikacji: 2023.04.05, Data odczytu: 2023.04.08Liczba wyświetleń artykułu: 410

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!