Portal Pszczelarski

Rośnie liczba pni pszczelich w Łodzi 2023

pszczelarstwo łódzkie pszczelarstwo miejskie

W Łodzi mamy coraz więcej uli z pszczołami miodnymi. Takie podejście ma związek z obawą przed zanieczyszczeniami. Zdaniem mieszkańców zanieczyszczenia mogą trafić do wytwarzanego miodu. Czy obawa ta jest uzasadniona?

Troska o pszczoły

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że troska o pszczoły to coś, co nie podlega żadnej dyskusji. Poza tym wspomniana obawa wiąże się ze zmartwieniem wynikającym z sąsiedztwa owadów. Sytuacja jest skomplikowana, choć są też tacy, którzy patrzą na rzeczywistość zupełnie inaczej. 

Pszczelarze uważają, że miasto jest doskonałym środowiskiem dla pszczelich rodzin. Słyszy się także o tym, że stawianie uli w miejskich przestrzeniach jest czymś więcej niż modą na ekologię i ratowanie zapylaczy. Możemy mówić o wieloletniej praktyce, która sławę zyskała całkiem niedawno (co można uznać za zasługę światowych trendów ekologicznych). Poza tym w mieście jest większa bioróżnorodność niż na pozostałych terenach. Poza tym mamy monokulturę i owady te nie mają kłopotu z dostępem do pożytków. Na dodatek w mieście różne rośliny kwitną w różnym czasie. 

Można też spojrzeć na to tak, że pszczoły miodne charakteryzują się dużą wrażliwością na herbicydy i pestycydy używane w rolnictwie. W mieście takich środków się niemal nie spotyka. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny - brak upraw, przy których dałoby się wykorzystywać herbicydy i pestycydy. Poza tym uważa się, że miejscy ogrodnicy to ludzie, którzy pamiętają o ekologii. 

Warto także uwzględnić, że pszczoły siłą rzeczy kojarzą się z miodem, ale sprowadzanie wszystkiego do tego przysmaku nie jest najlepszym wyjściem. Aż 30% żywności rośnie na ziemi właśnie dzięki pszczołom.

Bibliografia

expressilustrowany.pl, Coraz więcej uli z pszczołami miodnymi ustawia się w Łodzi. Czy ule w mieście mają sens? W Łodzi jest już kilkanaście miejskich pasiek., https://expressilustrowany.pl/coraz-wiecej-uli-z-pszczolami-miodnymi-ustawia-sie-w-lodzi-czy-ule-w-miescie-maja-sens-w-lodzi-jest-juz-kilkanascie-miejskich/ar/c7-17417797, Data publikacji: 2023.03.31, Data odczytu: 2023.03.31Liczba wyświetleń artykułu: 148

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Biały miód leśny z Mount Oku

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Serniczki z malinami i miodem

Tosty na słodko

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich