Portal Pszczelarski

Rośnie liczba pni pszczelich w Łodzi 2023

pszczelarstwo łódzkie pszczelarstwo miejskie

W Łodzi mamy coraz więcej uli z pszczołami miodnymi. Takie podejście ma związek z obawą przed zanieczyszczeniami. Zdaniem mieszkańców zanieczyszczenia mogą trafić do wytwarzanego miodu. Czy obawa ta jest uzasadniona?

Troska o pszczoły

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że troska o pszczoły to coś, co nie podlega żadnej dyskusji. Poza tym wspomniana obawa wiąże się ze zmartwieniem wynikającym z sąsiedztwa owadów. Sytuacja jest skomplikowana, choć są też tacy, którzy patrzą na rzeczywistość zupełnie inaczej. 

Pszczelarze uważają, że miasto jest doskonałym środowiskiem dla pszczelich rodzin. Słyszy się także o tym, że stawianie uli w miejskich przestrzeniach jest czymś więcej niż modą na ekologię i ratowanie zapylaczy. Możemy mówić o wieloletniej praktyce, która sławę zyskała całkiem niedawno (co można uznać za zasługę światowych trendów ekologicznych). Poza tym w mieście jest większa bioróżnorodność niż na pozostałych terenach. Poza tym mamy monokulturę i owady te nie mają kłopotu z dostępem do pożytków. Na dodatek w mieście różne rośliny kwitną w różnym czasie. 

Można też spojrzeć na to tak, że pszczoły miodne charakteryzują się dużą wrażliwością na herbicydy i pestycydy używane w rolnictwie. W mieście takich środków się niemal nie spotyka. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny - brak upraw, przy których dałoby się wykorzystywać herbicydy i pestycydy. Poza tym uważa się, że miejscy ogrodnicy to ludzie, którzy pamiętają o ekologii. 

Warto także uwzględnić, że pszczoły siłą rzeczy kojarzą się z miodem, ale sprowadzanie wszystkiego do tego przysmaku nie jest najlepszym wyjściem. Aż 30% żywności rośnie na ziemi właśnie dzięki pszczołom.

Bibliografia

expressilustrowany.pl, Coraz więcej uli z pszczołami miodnymi ustawia się w Łodzi. Czy ule w mieście mają sens? W Łodzi jest już kilkanaście miejskich pasiek., https://expressilustrowany.pl/coraz-wiecej-uli-z-pszczolami-miodnymi-ustawia-sie-w-lodzi-czy-ule-w-miescie-maja-sens-w-lodzi-jest-juz-kilkanascie-miejskich/ar/c7-17417797, Data publikacji: 2023.03.31, Data odczytu: 2023.03.31Liczba wyświetleń artykułu: 424

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czy osy i szerszenie są zagrożeniem dla pszczół?

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Higiena w pasiece