Portal Pszczelarski

Wiele martwych pszczół na ulicy Grottgera w Lublinie 2023

pszczelarstwo lubelskie Lublin martwe pszczoły

Setki pszczół na chodniku i jezdni to nie jest codzienny widok. Niemniej coś takiego mieliśmy okazję zauważyć w centrum Lublina. Co się wydarzyło?

Pszczoły na ulicy Grottgera w Lublinie

Sytuacja miała miejsce na ulicy Grottgera w Lublinie. Przy Centrum Spotkania Kultur na chodniku i jezdni mogliśmy zauważyć mnóstwo leżących pszczół. Pszczoły pochodziły z pobliskiej pasieki CSK. 

Do sytuacji doszło najprawdopodobniej w czwartek (30 marca 2023 roku). Widok ten miał prawo niepokoić, ale jak można usłyszeć, powodów do niepokoju nie ma. W Centrum Spotkania Kultur temat jest doskonale znany, gdyż powtarza się każdego roku o mniej więcej takiej samej porze. Kłopot stanowi zimna aura. Najsłabsze i "niewytrenowane" owady nie są w stanie donieść pyłku do uli (na dachu Centrum Spotkania Kultur mamy Miejską Pasiekę Artystyczną CSK). Mówi się również o tym, że mamy do czynienia z wymianą pokoleniową. Podkreśla się nawet, że znaczenie ma otoczenie – w przypadku natury owady padają na trawę, co sprawia, że nie są zbyt widoczne. 

Czy takie tłumaczenie wszystkich przekonuje? Dodatkowo panuje pogląd, że odniesione straty nie są dla pszczelich rodzin problematyczne (liczebność ma być na bieżąco kontrolowana).

Bibliografia

spottedlublin.pl, Masakra pszczół w centrum Lublina. Setki owadów padło na chodniku i jezdni, https://spottedlublin.pl/masakra-pszczol-w-centrum-lublina-setki-owadow-padlo-na-chodniku-i-jezdni/, Data publikacji: 2023.03.31, Data odczytu: 2023.03.31Liczba wyświetleń artykułu: 155

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom