Portal Pszczelarski

Kwiaty zamiast śmieci - akcja pszczelarska 2023

pszczelarstwo w Polsce akcja pszczelarska Kwiaty zamiast śmieci

29 marca 2023 roku fundacja ekologiczna ARKA zainaugurowała akcję pszczelarską pod nazwą "Kwiaty zamiast śmieci". Osoby biorące udział w akcji mogą liczyć na kwiaty przyjazne pszczołom.

Troska o środowisko

Sprawa jest prosta – chodzi o zbieranie śmieci. Troska o środowisko to zadanie nas wszystkich. Niemniej jednak to jest teoria. W rzeczywistości jest inaczej i wypadałoby to jak najszybciej zmienić. Co ciekawe, pojawiła się nawet zachęta – pierwszych 500 osób otrzyma (bądź już otrzymało) nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom i innym owadom zapylającym. Warunek to minimum jedna torba śmieci. Nasiona mogą zostać wysiane w ogródku lub po prostu w donicy na balkonie. 

Przygotowana zachęta mogła zainteresować wiele osób, ale musimy pamiętać o tym, że to tylko dodatek. Dbałość o środowisko to coś, co jest bezcenne niezależnie od okoliczności.

Spojrzenie w przeszłość

Dobrze też spojrzeć na to wszystko przez pryzmat historii. "Kwiaty zamiast śmieci" to nie jest nowe wydarzenie. Za nami już trzy edycje, podczas których zebrano ponad 8 tysięcy worków. Poza tym zebrane worki przełożyły się na 756 miejsc przyjaznych pszczołom. 

Wypada także pamiętać o znaczeniu pszczół i innych owadów zapylających. Czy wszyscy mają pojęcie o tym, że ponad 80 procent roślin zostało przystosowanych do zapylania? Naturalnie głównie chodzi o pszczoły. Poza tym populacja pszczół od wielu lat maleje. Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna – trzeba wziąć się do roboty. Dla wspólnej przyszłości.

Bibliografia

portalkomunalny.pl, Kwiaty i pszczoły zamiast śmieci, https://portalkomunalny.pl/kwiaty-i-pszczoly-zamiast-smieci-537043/, Data publikacji: 2023.03.29, Data odczytu: 2023.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 222

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie