Portal Pszczelarski

Kwiaty zamiast śmieci - akcja pszczelarska 2023

pszczelarstwo w Polsce akcja pszczelarska Kwiaty zamiast śmieci

29 marca 2023 roku fundacja ekologiczna ARKA zainaugurowała akcję pszczelarską pod nazwą "Kwiaty zamiast śmieci". Osoby biorące udział w akcji mogą liczyć na kwiaty przyjazne pszczołom.

Troska o środowisko

Sprawa jest prosta – chodzi o zbieranie śmieci. Troska o środowisko to zadanie nas wszystkich. Niemniej jednak to jest teoria. W rzeczywistości jest inaczej i wypadałoby to jak najszybciej zmienić. Co ciekawe, pojawiła się nawet zachęta – pierwszych 500 osób otrzyma (bądź już otrzymało) nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom i innym owadom zapylającym. Warunek to minimum jedna torba śmieci. Nasiona mogą zostać wysiane w ogródku lub po prostu w donicy na balkonie. 

Przygotowana zachęta mogła zainteresować wiele osób, ale musimy pamiętać o tym, że to tylko dodatek. Dbałość o środowisko to coś, co jest bezcenne niezależnie od okoliczności.

Spojrzenie w przeszłość

Dobrze też spojrzeć na to wszystko przez pryzmat historii. "Kwiaty zamiast śmieci" to nie jest nowe wydarzenie. Za nami już trzy edycje, podczas których zebrano ponad 8 tysięcy worków. Poza tym zebrane worki przełożyły się na 756 miejsc przyjaznych pszczołom. 

Wypada także pamiętać o znaczeniu pszczół i innych owadów zapylających. Czy wszyscy mają pojęcie o tym, że ponad 80 procent roślin zostało przystosowanych do zapylania? Naturalnie głównie chodzi o pszczoły. Poza tym populacja pszczół od wielu lat maleje. Sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna – trzeba wziąć się do roboty. Dla wspólnej przyszłości.

Bibliografia

portalkomunalny.pl, Kwiaty i pszczoły zamiast śmieci, https://portalkomunalny.pl/kwiaty-i-pszczoly-zamiast-smieci-537043/, Data publikacji: 2023.03.29, Data odczytu: 2023.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 725

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Chleb na owsiance z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017

Pszczoła miodna - super organizm w środowisku naturalnym - wykład 09.2017

Złoty medal w konkursie na miód wrzosowy XVII DŚMiW w Przemkowie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem