Portal Pszczelarski

W Teksasie rój pszczół zaatakował psy i ludzi 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA atak pszczół pszczoły afrykańskie

Czasem naprawdę niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Na terenie amerykańskiego stanu Teksas rój pszczół zaatakował psy. Po tym ataku zwierzęta zdechły.

Nic nie zapowiadało tragedii

Często można usłyszeć stwierdzenie mówiące o tym, że nic nie zapowiadało tego, co miało się wydarzyć. Być może dla wielu osób jest to wyświechtane zdanie, ale w przypadku sytuacji, jaka miała miejsce w Teksasie, tak właśnie było. 

Grupa osób zdecydowała się na spacer. Z ludźmi były dwa psy. Spacer, jakich wiele, ale nagle doszło do ataku ze strony pszczół. Pszczoły zaatakowały ludzi, jak i zwierzęta. Atak został przepuszczony przez afrykańskie pszczoły miodne. Dla niezorientowanych - odmianę tą określa się także "pszczołami zabójcami". Określenie to nie jest w żaden sposób przesadzone - owady są niezwykle defensywne i na zakłócanie spokoju reagują agresją. Dość powiedzieć, że na liście ofiar można znaleźć około 1000 osób (stan na marzec 2023 roku). Warto również pamiętać o tym, że lista ofiar to potwierdzone przypadki. Trudno powiedzieć, do jak wielu tragedii mogły doprowadzić afrykańskie pszczoły miodne.

Wracając do wydarzeń z Teksasu, atak odbił się szerokim echem w kraju. Eksperci zwrócili uwagę na to, że pszczoły nie zostały sprowokowane. Ponadto na ciałach psów doszło do tylu użądleń, że zwierząt nie dało się uratować. Warte odnotowania jest też to, że afrykańskie pszczoły powinny pamiętać zdarzenia do trzech dni wstecz. Jeżeli pszczoły zostaną zdenerwowane jakimś hałasem, można przypuszczać, że przez kolejne trzy dni pozostaną w stanie gotowości. Cała sytuacja przełożyła się na usunięcie miejsca, w którym zamieszkiwały te owady.

Bibliografia

o2.pl, Rój pszczół zaatakował psy. Zwierzęta doznały dotkliwych obrażeń, nie żyją, https://www.o2.pl/informacje/roj-pszczol-zaatakowal-psy-zwierzeta-doznaly-dotkliwych-obrazen-nie-zyja-6878882520480544a, Data publikacji: 2023.03.21, Data odczytu: 2023.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 576

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele