Portal Pszczelarski

Niedźwiedź w Goumenissa ma chrapkę na lokalny miód 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Grecji niedźwiedź w pasiece

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne jest życie pszczelarza. Nie chodzi w tym momencie wyłącznie o obcowanie z pszczołami. Na północy Grecji mówi się o niedźwiedziu, który wyjada miód z pasiek i niszczy ule.

Poradzenie sobie z takim gościem to nie jest zadanie zaliczające się do najprostszych. Na dodatek nie można wykluczyć, że problem w najbliższym czasie będzie narastał. Naukowcy twierdzą, że populacja niedźwiedzi w Grecji zaczyna się powiększać!

Informacja o niedźwiedziu jest całkowicie pewna. Zwierzę zostało zarejestrowane przez automatyczne kamery ustawione przez członków grupy ekologicznej "Kallisto". Grupa ta została poinformowana o powstałych spustoszeniach – wiadomość pochodziła od mieszkańców regionu Goumenissa. Obecność niedźwiedzia w tym regionie została potwierdzona przez naukowców już 10 lat temu, ale nie łatwo było znaleźć trop. Sytuacja zmieniła się dopiero w lutym 2023 roku. 

Wiemy również, że zjedzony miód pochodził z 2022 roku – na tegoroczną produkcję jeszcze nie można liczyć. Co więcej, niedźwiedź zjadł także potomstwo pszczół. Niedźwiedź podczas jednej swojej wizyty miał zjeść około 40 kg miodu. Do tego zniszczeniu miało ulec od 15 do 20 uli. Sytuacja wymaga stanowczych i co równie istotne, przede wszystkim rozsądnych działań.

W kontekście potencjalnej walki z niedźwiedziami bardzo ważne jest jedzenie. Zauważono, że zwierzęta te zaczęły się coraz lepiej odżywiać. Dobrze też po prostu spojrzeć na drzewa. W ubiegłym roku zostało sporo kasztanów. Miało to związek, z tym że producenci nie uzyskali dobrych cen. Z perspektywy producentów sytuacja zrozumiała, ale nie ulega wątpliwości, że tym samym niedźwiedzie mogli znaleźć sporo pożywienia. 

To wszystko może niepokoić, ale nie oznacza to tego, że nie można myśleć o skutecznej obronie. Pojawiło się zalecenie, zgodnie z którym ule powinny zostać przeniesione do urządzeń zelektryfikowanych. Do tego warto zaopatrzyć się w małe radio. Chodzi o przestraszenie i co za tym idzie, odpędzenie zwierzęcia.

Bibliografia

wiadomosci.wp.pl, Głodny niedźwiedź w Grecji. Pożarł kilogramy miodu, https://wiadomosci.wp.pl/glodny-niedzwiedz-w-grecji-pozarl-kilogramy-miodu-6881574892034880a, Data publikacji: 2023.03.29, Data odczytu: 2023.03.29



Liczba wyświetleń artykułu: 711

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Krem bananowo-owsiany z miodem

Marchewkowe naleśniki z miodem

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Bartnictwo w Polsce - szanse i zagrożenia

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Odkażanie ramek z woszczyzną kwasem octowym

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom