Wyniki badania pyłku BeeOmonitoring 2023
W ciągu roku pszczoły zebrały miliardy próbek w postaci pyłku roślin. Jaki wniosek płynie z tego badania?
Przede wszystkim należy podkreślić, że chodzi o projekt BeeOmonitoring. Projekt realizowany przez BNP Paribas Bank Polska S.A., Fundację Pszczoła i firmę BeeOdiversity. Badania trwały od czerwca 2021 roku.
Wnioski płynące z badań są pozytywne. Piła i okolice to zielone miejsce na mapie Polski i Europy. Nie wykryto rtęci, natomiast stężenie żelaza jest dużo niższe niż w innych europejskich krajach. Ponadto okazało się, że pszczoły to owady, które można uznać za efektywne i skuteczne narzędzie. Warte odnotowania jest też to, że wszystko odbyło się bez zakłócania standardowego rytmu życia i bez ingerencji człowieka. Całe przedsięwzięcie związane było z lokalnym monitorowaniem bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska na terenach rolniczych i zurbanizowanych.
Badanie realizowano w laboratoriach BeeOdiversity w Belgii, natomiast Piła to jedyne miasto w naszym kraju, gdzie zdecydowano się przeprowadzić tak rozbudowaną analizę środowiska. Pasieki znajdowały się w centrum, na terenie Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile i na terenach konwencjonalnych upraw rolnych (poza Piłą).
Bibliografia
pila.pl, Pszczoły zbadały stan środowiska – podsumowanie projektu BeeOmonitoring, https://www.pila.pl/aktualnosci/2444-pszczoly-zbadaly-stan-srodowiska-podsumowanie-projektu-beeomonitoring.html, Data publikacji: 2023.03.27, Data odczytu: 2023.03.27
Liczba wyświetleń artykułu: 311
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!