Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wyniki badania pyłku BeeOmonitoring 2023

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo wielkopolskie BeeOmonitoring badanie pyłku

W ciągu roku pszczoły zebrały miliardy próbek w postaci pyłku roślin. Jaki wniosek płynie z tego badania? 

Przede wszystkim należy podkreślić, że chodzi o projekt BeeOmonitoring. Projekt realizowany przez BNP Paribas Bank Polska S.A., Fundację Pszczoła i firmę BeeOdiversity. Badania trwały od czerwca 2021 roku.

Wnioski płynące z badań są pozytywne. Piła i okolice to zielone miejsce na mapie Polski i Europy. Nie wykryto rtęci, natomiast stężenie żelaza jest dużo niższe niż w innych europejskich krajach. Ponadto okazało się, że pszczoły to owady, które można uznać za efektywne i skuteczne narzędzie. Warte odnotowania jest też to, że wszystko odbyło się bez zakłócania standardowego rytmu życia i bez ingerencji człowieka. Całe przedsięwzięcie związane było z lokalnym monitorowaniem bioróżnorodności i zanieczyszczenia środowiska na terenach rolniczych i zurbanizowanych.

Badanie realizowano w laboratoriach BeeOdiversity w Belgii, natomiast Piła to jedyne miasto w naszym kraju, gdzie zdecydowano się przeprowadzić tak rozbudowaną analizę środowiska. Pasieki znajdowały się w centrum, na terenie Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile i na terenach konwencjonalnych upraw rolnych (poza Piłą).

Bibliografia

pila.pl, Pszczoły zbadały stan środowiska – podsumowanie projektu BeeOmonitoring, https://www.pila.pl/aktualnosci/2444-pszczoly-zbadaly-stan-srodowiska-podsumowanie-projektu-beeomonitoring.html, Data publikacji: 2023.03.27, Data odczytu: 2023.03.27Liczba wyświetleń artykułu: 208

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami