Portal Pszczelarski

Wilgoć w ulu – co robić?

Na zdjęciu: wilgoć w ulu. Źródło zdjęcia: doorgarden.com/images/critters/bee-pictures/equipment/condensation-in-bee-hive.JPG

wilgoć w ulu zawilgocony ul pleśń w ulu zabezpieczenie ula na zimę

Wilgoć w ulu – co robić?

Jeśli w ulu jest zbyt wilgotno, szybko to zauważymy, zarówno podczas obserwacji pszczół, jak i ramek z miodem i woskiem. Zawilgocony ul jest narażony na szybki rozwój pleśni i grzybów, a pszczoły w takim  pomieszczeniu są bardziej podatne na choroby.

Pierwszym zadaniem, jakie stoi przed pszczelarzem, jest właściwe zabezpieczenie ula przed wilgocią. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ocieplaczy i za każdym razem, gdy będą zbyt wilgotne, koniecznie trzeba zamienić je na suche. Jeśli komuś przyjdzie do głowy ocieplenie ula podobnie, jak zwykłego budynku mieszkalnego, warto od razu odstąpić od takiego pomysłu. Zwykłe materiały ociepleniowe, jak wełna mineralna i styropian doskonale sprawdzają się w przypadku ocieplania domów mieszkalnych, ale są kompletnie nietrafione jako termoizolacja uli - szybko bowiem nasiąkają wilgocią i powodują, że szybszy rozwój pleśni wewnątrz uli.

Zamiast ocieplenia warto postawić na prawidłową wentylację – w ulu robi się wilgotno wtedy, gdy jest zbyt duszno. Dobrze jest też stosować osiatkowaną dennicę, która pozwoli na posiadanie zapasu świeżego powietrza. Dzięki temu pszczoły nie będą musiały oddychać powietrzem, w którym będą znajdowały się produkty ich przemiany oddechowej. Szczególnie podczas chłodnych czy deszczowych dni warto zadbać o prawidłową wentylację – rodzina składająca się z kilkunastu tysięcy pszczół, która nie wylatuje na pożytki, tylko całymi dniami siedzi w ulu, wytwarza sporo pary wodnej, a co za tym idzie – wilgoci.

Jeśli zauważymy wilgoć w ulu, trzeba natychmiast usunąć wszystkie jej negatywne skutki. Jeśli ramki są zawilgocone, trzeba je od razu wyjąć i przetopić, a jeśli plastry są zajęte wilgocią i widoczne są na nich efekty pleśnienia, dobrze jest je wymienić na susz.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 113

Zobacz również:

Zapobieganie nadmiernej wilgoci w ulu

Dennica wysoka higieniczna do ula wielkopolskiego

Spleśniały plaster miodu - co robić?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16995

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.