Portal Pszczelarski

Wiosna pracowita jest nie tylko dla pszczół 2023

pszczelarstwo wielkopolskie

W Wielkopolsce (jak i w całej Polsce) czuć wiosnę. Ma to przełożenie choćby na zachowanie pszczół. Owady te wylatują szukać pyłku i wody. Nie ma także co ukrywać, że pracowity okres jest także przed pszczelarzami.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że pszczoły będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Nektaru nie jest dużo. Z drugiej strony na pewno można zauważyć pożytek pyłkowy. Poza tym chodzi o obloty oczyszczające. Pszczoły wynoszą z ula wszystko to, co po zimie jest niepotrzebne.

Z perspektywy pszczelarzy niezwykle istotne jest to, aby rodziny odpowiednio wystartowały. Tym samym należy sprawdzać, czy ilość pokarmu jest wystarczająca. Gdyby okazało się, że pokarmu jest zbyt mało, zasoby trzeba uzupełnić. Uzupełnienie zasobów odbywa się za sprawą tzw. ciasta. Poza tym przy odpowiedniej temperaturze konieczne jest wymienienie dennicy. 

Osoby zainteresowane wsparciem dla pszczelarzy powinny pamiętać o tym, że samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się przeznaczyć na ten cel 2 000 000 zł. Kwota ta nie może zostać jednak wykorzystana w dowolny sposób – pieniądze zostaną przeznaczone na zakup węzy pszczelej.

Bibliografia

m.rc.fm, Wiosenne porządki, https://m.rc.fm/news/kalisz-wiosenne-porzadki.html, Data publikacji: 2023.03.27, Data odczytu 2023.03.27Liczba wyświetleń artykułu: 177

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową