Portal Pszczelarski

Obawy pszczelarzy z Warmii i Mazur w 2023 nie są bezpodstawne

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo warmińsko-mazurskie

Na Warmii i Mazurach jest 1700 zrzeszonych pszczelarzy. Nie ulega wątpliwości, że dla tego grona rozpoczął się czas ciężkiej pracy. Jednocześnie pojawiają się też pewne obawy.

Kiedy słyszy się o zmartwieniach, od razu pojawiają się czarne myśli. Z drugiej strony warto zastanowić się nad tym, czy mamy do czynienia z czymś wyjątkowym? Każdego roku pszczelarze obawiają się chorób mogących zagrozić pasiekom. Dokładnie mówiąc, chodzi o warrozę i zagrożenie, jakie niosą żuczek ulowy i szerszeń azjatycki.

Nie sposób też nie odnieść się do inflacji. Na ten temat w ostatnim czasie mówi się mniej, ale nie oznacza to tego, że problemu nie ma. Jest dokładnie odwrotnie. Szacuje się, że sprzęt w ostatnim okresie zdrożał od 30 do nawet 100%. Oczywiście związki pszczelarzy mają możliwość wnioskowania o ministerialne dotacje. Pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwsze zbiory miodu planowane są na koniec maja i początek czerwca. Będziemy mogli wtedy delektować się miodem rzepakowym, wielokwiatowym i mniszka lekarskiego.

Bibliografia

radioolsztyn.pl, Pszczelarze rozpoczynają sezon. Jakie mają obawy?, https://radioolsztyn.pl/pszczelarze-rozpoczynaja-sezon-jakie-maja-obawy/01687752, Data publikacji: 2023.03.25, Data odczytu: 2023.03.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 155

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Poprawne przechowywanie miodu

Bartnictwo w Polsce - barć i jej budowa

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności