Portal Pszczelarski

Obawy pszczelarzy z Warmii i Mazur w 2023 nie są bezpodstawne

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo warmińsko-mazurskie

Na Warmii i Mazurach jest 1700 zrzeszonych pszczelarzy. Nie ulega wątpliwości, że dla tego grona rozpoczął się czas ciężkiej pracy. Jednocześnie pojawiają się też pewne obawy.

Kiedy słyszy się o zmartwieniach, od razu pojawiają się czarne myśli. Z drugiej strony warto zastanowić się nad tym, czy mamy do czynienia z czymś wyjątkowym? Każdego roku pszczelarze obawiają się chorób mogących zagrozić pasiekom. Dokładnie mówiąc, chodzi o warrozę i zagrożenie, jakie niosą żuczek ulowy i szerszeń azjatycki.

Nie sposób też nie odnieść się do inflacji. Na ten temat w ostatnim czasie mówi się mniej, ale nie oznacza to tego, że problemu nie ma. Jest dokładnie odwrotnie. Szacuje się, że sprzęt w ostatnim okresie zdrożał od 30 do nawet 100%. Oczywiście związki pszczelarzy mają możliwość wnioskowania o ministerialne dotacje. Pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwsze zbiory miodu planowane są na koniec maja i początek czerwca. Będziemy mogli wtedy delektować się miodem rzepakowym, wielokwiatowym i mniszka lekarskiego.

Bibliografia

radioolsztyn.pl, Pszczelarze rozpoczynają sezon. Jakie mają obawy?, https://radioolsztyn.pl/pszczelarze-rozpoczynaja-sezon-jakie-maja-obawy/01687752, Data publikacji: 2023.03.25, Data odczytu: 2023.03.25

 Liczba wyświetleń artykułu: 495

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Naleśniki bananowe z miodem

Miodowa owsianka

Miód z dziką różą