Portal Pszczelarski

Miejskie rolnictwo na Ursynowie 2023 - bardzo udane warsztaty

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie hotel dla pszczół

Jakiś czas temu tereny dzielnicy Ursynów można było określić zapleczem rolnym stolicy. Kiedy patrzy się na teraźniejszość, można o tym zapomnieć, ale pamiętajmy, że świat można zmieniać. Co więcej, w Ursynowie wciąż się o tym pamięta.

Rola pszczół w ekosystemie

Podejście do pszczół to temat, o którym z pewnością można powiedzieć wiele. Na pewno należy mieć świadomość tego, że owady te nie są bez znaczenia. Ich rola w ekosystemie jest naprawdę istotna. Przede wszystkim chodzi o zapylanie roślin, czyli przenoszenie nektaru i pyłku z kwiatów na inne kwiaty. Tym samym łatwiej o zapłodnienie roślin oraz produkcję owoców i nasion. Ewentualny ubytek mógłby doprowadzić choćby do spadku różnorodności biologicznej, zmniejszenia plonów rolnych czy po prostu zaburzenia równowagi w ekosystemie. Z tego też powodu coraz częściej mamy do czynienia z inicjatywami odpowiadającymi za popularyzowanie wiedzy o pszczołach. 

Bardzo możliwe, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wspierać te owady. Do tej kwestii można podchodzić na różne sposoby i jedną z nich jest postawienie na hotele dla pszczół. Krótko mówiąc, chodzi o małe konstrukcje, gdzie pszczoły mogą mieszkać i składać jaja. Jest to szczególnie istotne w przypadku miast. Być może niektórzy obawiają się, że budowanie takich hoteli jest problematyczne, ale nic bardziej mylnego. Hotele te mogą znaleźć się wszędzie tam, gdzie nie ma kłopotu z dostępem do roślin.

"Miejskie rolnictwo" na Ursynowie

To wszystko jest istotne, ale istotne jest też spotkanie "Miejskie Rolnictwo na Ursynowie". Spotkanie to miało miejsce 25 marca 2023 roku o godz. 10:00. O szczegółach można rozmawiać długo – dyskutowano o tworzeniu hoteli, ale jednocześnie nie zabrakło rozmów o bliższym poznaniu świata i życia pszczół. Nie zabrakło także wykładów poświęconych ursynowskiemu rolnictwu czy rozmów o ogrodnictwie działkowym. Wstęp na to spotkanie był bezpłatny. 

Oprócz spotkania odbyły się też warsztaty pszczelarskie dla rodzin (zawsze jest dobra pora na naukę). W przypadku warsztatów obowiązywała rezerwacja.

Bibliografia

haloursynow.pl, Zbuduj hotel dla pszczół! Warsztaty dla całej rodziny, https://haloursynow.pl/pl/11_wiadomosci/22228_zbuduj-hotel-dla-pszczol-warsztaty-dla-calej-rodziny.html, Data publikacji: 2023.03.21, Data odczytu: 2023.03.25Liczba wyświetleń artykułu: 99

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli