Portal Pszczelarski

Miejskie rolnictwo na Ursynowie 2023 - bardzo udane warsztaty

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie hotel dla pszczół

Jakiś czas temu tereny dzielnicy Ursynów można było określić zapleczem rolnym stolicy. Kiedy patrzy się na teraźniejszość, można o tym zapomnieć, ale pamiętajmy, że świat można zmieniać. Co więcej, w Ursynowie wciąż się o tym pamięta.

Rola pszczół w ekosystemie

Podejście do pszczół to temat, o którym z pewnością można powiedzieć wiele. Na pewno należy mieć świadomość tego, że owady te nie są bez znaczenia. Ich rola w ekosystemie jest naprawdę istotna. Przede wszystkim chodzi o zapylanie roślin, czyli przenoszenie nektaru i pyłku z kwiatów na inne kwiaty. Tym samym łatwiej o zapłodnienie roślin oraz produkcję owoców i nasion. Ewentualny ubytek mógłby doprowadzić choćby do spadku różnorodności biologicznej, zmniejszenia plonów rolnych czy po prostu zaburzenia równowagi w ekosystemie. Z tego też powodu coraz częściej mamy do czynienia z inicjatywami odpowiadającymi za popularyzowanie wiedzy o pszczołach. 

Bardzo możliwe, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wspierać te owady. Do tej kwestii można podchodzić na różne sposoby i jedną z nich jest postawienie na hotele dla pszczół. Krótko mówiąc, chodzi o małe konstrukcje, gdzie pszczoły mogą mieszkać i składać jaja. Jest to szczególnie istotne w przypadku miast. Być może niektórzy obawiają się, że budowanie takich hoteli jest problematyczne, ale nic bardziej mylnego. Hotele te mogą znaleźć się wszędzie tam, gdzie nie ma kłopotu z dostępem do roślin.

"Miejskie rolnictwo" na Ursynowie

To wszystko jest istotne, ale istotne jest też spotkanie "Miejskie Rolnictwo na Ursynowie". Spotkanie to miało miejsce 25 marca 2023 roku o godz. 10:00. O szczegółach można rozmawiać długo – dyskutowano o tworzeniu hoteli, ale jednocześnie nie zabrakło rozmów o bliższym poznaniu świata i życia pszczół. Nie zabrakło także wykładów poświęconych ursynowskiemu rolnictwu czy rozmów o ogrodnictwie działkowym. Wstęp na to spotkanie był bezpłatny. 

Oprócz spotkania odbyły się też warsztaty pszczelarskie dla rodzin (zawsze jest dobra pora na naukę). W przypadku warsztatów obowiązywała rezerwacja.

Bibliografia

haloursynow.pl, Zbuduj hotel dla pszczół! Warsztaty dla całej rodziny, https://haloursynow.pl/pl/11_wiadomosci/22228_zbuduj-hotel-dla-pszczol-warsztaty-dla-calej-rodziny.html, Data publikacji: 2023.03.21, Data odczytu: 2023.03.25Liczba wyświetleń artykułu: 343

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Nan-e qandi

Chałka z szafranem i miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.