Portal Pszczelarski

Miejskie rolnictwo na Ursynowie 2023 - bardzo udane warsztaty

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie hotel dla pszczół

Jakiś czas temu tereny dzielnicy Ursynów można było określić zapleczem rolnym stolicy. Kiedy patrzy się na teraźniejszość, można o tym zapomnieć, ale pamiętajmy, że świat można zmieniać. Co więcej, w Ursynowie wciąż się o tym pamięta.

Rola pszczół w ekosystemie

Podejście do pszczół to temat, o którym z pewnością można powiedzieć wiele. Na pewno należy mieć świadomość tego, że owady te nie są bez znaczenia. Ich rola w ekosystemie jest naprawdę istotna. Przede wszystkim chodzi o zapylanie roślin, czyli przenoszenie nektaru i pyłku z kwiatów na inne kwiaty. Tym samym łatwiej o zapłodnienie roślin oraz produkcję owoców i nasion. Ewentualny ubytek mógłby doprowadzić choćby do spadku różnorodności biologicznej, zmniejszenia plonów rolnych czy po prostu zaburzenia równowagi w ekosystemie. Z tego też powodu coraz częściej mamy do czynienia z inicjatywami odpowiadającymi za popularyzowanie wiedzy o pszczołach. 

Bardzo możliwe, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wspierać te owady. Do tej kwestii można podchodzić na różne sposoby i jedną z nich jest postawienie na hotele dla pszczół. Krótko mówiąc, chodzi o małe konstrukcje, gdzie pszczoły mogą mieszkać i składać jaja. Jest to szczególnie istotne w przypadku miast. Być może niektórzy obawiają się, że budowanie takich hoteli jest problematyczne, ale nic bardziej mylnego. Hotele te mogą znaleźć się wszędzie tam, gdzie nie ma kłopotu z dostępem do roślin.

"Miejskie rolnictwo" na Ursynowie

To wszystko jest istotne, ale istotne jest też spotkanie "Miejskie Rolnictwo na Ursynowie". Spotkanie to miało miejsce 25 marca 2023 roku o godz. 10:00. O szczegółach można rozmawiać długo – dyskutowano o tworzeniu hoteli, ale jednocześnie nie zabrakło rozmów o bliższym poznaniu świata i życia pszczół. Nie zabrakło także wykładów poświęconych ursynowskiemu rolnictwu czy rozmów o ogrodnictwie działkowym. Wstęp na to spotkanie był bezpłatny. 

Oprócz spotkania odbyły się też warsztaty pszczelarskie dla rodzin (zawsze jest dobra pora na naukę). W przypadku warsztatów obowiązywała rezerwacja.

Bibliografia

haloursynow.pl, Zbuduj hotel dla pszczół! Warsztaty dla całej rodziny, https://haloursynow.pl/pl/11_wiadomosci/22228_zbuduj-hotel-dla-pszczol-warsztaty-dla-calej-rodziny.html, Data publikacji: 2023.03.21, Data odczytu: 2023.03.25Liczba wyświetleń artykułu: 358

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.