Portal Pszczelarski

Rozpoczęcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek z małymi pomocnikami 2023

pszczelarstwo małopolskie sezon pszczelarski Pasieka Miodowy ZAKątek Adrian Urbańczyk

Otwarcie sezonu pszczelarskiego w pasiece Miodowy ZAKątek! Najmłodsi śledzili życie pszczoły. Tym samym mogli dowiedzieć się choćby tego, jak powstaje miód. 

Dawanie dobrego przykładu

Wiele mówi się o pszczołach, ale słowa to nie wszystko. Ważne jest też dawanie dobrego przykładu i Miodowy ZAKątek jest właśnie takim przykładem. Pasieka ta funkcjonuje od sierpnia 2022 roku. Osoby zainteresowane szczegółami powinny udać się do Oczyszczalni Piskorzowiec Grupy Azoty ZAK. Nad gospodarstwem czuwa Adrian Urbańczyk wraz z małżonką. Urbańczyka można określić pszczelarzem z zawodu i zamiłowania. Za cel działalności można uznać troskę o edukację i ekologię. 

Rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego to pewnie dla wielu symbol, ale to coś znacznie więcej. Mowa o wydarzeniu, podczas którego maluchy miały okazję zobaczyć pasiekę. To wielkie wrażenie. Ponadto nie chodziło wyłącznie o obserwację. Działo się wiele i jedną z atrakcji była możliwość posadzenia miododajnych roślin. Pewnie sporo mówi się o edukacji dzieci, ale czy tylko najmłodsi mogą się uczyć? Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że i dorośli mają pewne braki w wiedzy. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi też zajmowanie się produkcją miodu. Adrian Urbańczyk i jego małżonka mają w związku z tym wiele pracy, ale na pewno jest to praca, która prędzej lub później przyniesie efekty.

Bibliografia

kk24.pl, Cenna lekcja dla najmłodszych. W pasiece Miodowy ZAKątek Grupy Azoty odbyło się otwarcie sezonu pszczelarskiego, https://kk24.pl/cenna-lekcja-dla-najmlodszych-w-pasiece-miodowy-zakatek-grupy-azoty-odbylo-sie-otwarcie-sezonu-pszczelarskiego/, Data publikacji: 2023.03.25, Data odczytu: 2023.03.25.



Liczba wyświetleń artykułu: 466

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu