Robotyczny plaster miodu - czy zapewni przetrwanie kolonii pszczelich?
Świat się zmienia i trzeba umieć się do tego dostosować. Nowe technologie dotyczą nawet pszczół. Co więcej, możemy mówić o rozwiązaniu, które zapewnia tym owadom większe szanse na przetrwanie.
Zrobotyzowany ul
Zrobotyzowany ul to coś, co wielu osobom może nie mieścić się w głowie. Niemniej możliwe, że już niedługo będzie to coś zupełnie normalnego.
Musimy pamiętać o tym, że pszczoły to owady, które nie przepadają za zimnem. Zdarza się, że niskie temperatury są przyczyną śmierci całych kolonii. Ważną granicą jest 10 stopni Celsjusza. Gdy jest zimniej pszczoły, nie wytworzą ciepła. Tym samym mamy stan podobny do śpiączki i w efekcie wielokrotnie dochodzi do śmierci.
Zagrożenie jest więc spore i znaleźli się ludzie, którzy postanowili temu zagrożeniu przeciwdziałać. Chodzi o naukowców z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii i Uniwersytecie w Graz w Austrii. Osoby te opracowały robotyczny plaster miodu, dzięki któremu w ulu utrzymywana jest stała temperatura. Działanie można sprowadzić do wykorzystywania centralnego procesora. Procesor ten odpowiada za koordynowanie pracy czujników. Poza tym właściwe polecenia wysyłane są do siłowników, z kolei dane trafiają do zespołu obserwującego. Posiadanie danych z czujników termicznych przekłada się na możliwość manipulowania siłownikami (co przekłada się na zmianę temperatury w ulu). Ponadto pszczoły pobudzone są do brzęczenia, jak i wytwarzania własnego ciepła.
Ewentualne obawy pszczelarzy są zupełnie niepotrzebne. Przesyłane ciepło jest na tyle niewielkie, żeby nie przeszkadzać zwierzętom podczas codziennego życia. Równocześnie mowa o czymś na tyle silnym, aby móc prowadzić termoregulację całej kolonii. Poza tym podczas zbierania danych udało się zachęcić pszczoły do poruszania się w sposób, jaki normalnie zimą byłby niemożliwy. Oznacza to możliwość działania w imieniu kolonii. Za przykład może posłużyć choćby skierowanie kolonii w stronę źródła pożywienia bądź zniechęcenie do dzielenia się na niewielkie grupy. Dodatkowo nowo opracowane urządzenie pozwala na przedłużenie życia kolonii nawet wtedy, kiedy brakowało królowej.
Bibliografia
Interia.pl, Nowe technologie zawitały do pszczelich uli. Powstały pierwsze robotyczne plastry miodu, https://geekweek.interia.pl/nauka/news-nowe-technologie-zawitaly-do-pszczelich-uli-powstaly-pierwsz,nId,6675363, Data publikacji: 2023.03.25, Data odczytu: 2023.03.25
Liczba wyświetleń artykułu: 401
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!