Portal Pszczelarski

Wiemy już nieco więcej na temat mowy pszczół 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczelarstwo w Chinach mowa pszczół porozumiewanie się pszczół taniec pszczół

Życie pszczół to coś, co spora część z nas śledzi już od dawna. Czy jednak wiemy, jak te owady się komunikują? Temat ten można uznać za tajemniczy, ale ostatnio w Chinach dokonano pewnego odkrycia.

Niezwykle przemyślany język

Każdy język jest wyjątkowy, ale w przypadku pszczół wyjątkowość jest aż nadto widoczna. Możemy mówić o komunikowaniu się za pomocą tańca. Chodzi choćby o informacje dotyczące położenia pokarmu, jak i to, jak daleko znajduje się pokarm.

Gdy spojrzymy na otaczające nas zwierzęta, łatwo zauważyć, że słowa nie istnieją. Mamy sygnały oparte na dźwięku, dotyku czy węchu. Ponadto komunikację można określić znacznie bardziej pragmatyczną niż ludzką. Poza tym w przypadku pszczół może wydawać się, że mamy do czynienia z poruszaniem się w przypadkowy sposób. To jednak tylko pozory. Świat jest niezwykle zorganizowany, a każdy ruch przemyślany. 

Wspomniany taniec polega na regularnie powtarzających się ruchach. Ponadto jest to forma komunikacji, która dotyczy robotnic. Na dodatek można wyróżnić taniec okrągły, wywijany i sierpowaty. Taniec okrągły następuje wtedy, kiedy źródło pożywienia znajduje się w niewielkiej odległości od ula. Taniec wywijany jest wtedy, gdy odległość wynosi więcej niż 100 metrów. W przypadku tańca sierpowatego możemy rozmawiać o odległości pośredniej. 

Dodatkowo naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania, aby lepiej zrozumieć tę formę komunikacji. W końcu można zastanawiać się nad tym, czy mamy do czynienia z zachowaniami instynktownymi, czy może nabywanymi w procesie uczenia się od innych osobników. Przeprowadzone badania wykazały, że pszczoły doskonalą ruchy od pierwszych dni życia. Tańce są niezwykle skomplikowane i co równie istotne, nawet minimalny błąd spowoduje, że pszczoły polecą w złym kierunku. W przypadku pszczół to nie jest drobiazg – owady te mogą wylatywać naprawdę daleko. Tym samym potencjalna pomyłka może skutkować nawet utratę życia. 

Istotne w tym wszystkim jest też koncentrowanie się na starszych osobnikach. Badacze stworzyli pięć kolonii, w których umieściło się nowo narodzone pszczoły bez starszych owadów. Kiedy pszczoły dorosły, skupiono się na wykonywanych tańcach. Eksperyment dowiódł, że nauka tańca lepiej przebiega, gdy można mówić o wzorcach. Wszystkie owady potrafiły tańczyć, ale te żyjące w odosobnieniu ruszały się gorzej. Tym samym prawdopodobieństwo popełniania błędu wzrastało. 

Mowa pszczół jest silnie związana z relacjami społecznymi w kolonii, ale nie jest całkowicie wrodzona i uzależniona od genetyki.

Bibliografia

  1. natonal-geographic.pl, Pszczoły komunikują się ze sobą za pomocą "tańca". Naukowcy odkryli, jak się tego uczą, https://www.national-geographic.pl/artykul/pszczoly-komunikuja-sie-ze-soba-za-pomoca-tanca-naukowcy-odkryli-jak-sie-tego-ucza-230313010736#pszczoly-przekazuja-sobie-informacje-za-pomoca-specjalnego-tanca, Data publikacji: 2023.03.13, Data odczytu: 2023.03.20

Czytaj również:

Sposoby porozumiewania się pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 574

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Plackowe brownie z cukinią i miodem